SON DAKİKA
Tarih : 2017.08.03 11:39:55

Atatürk Havalimanı’ndan İlk Hac Kafilesi Uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla Suudi Arabistan'a gidecek hacı adayları, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla Suudi Arabistan'a gidecek hacı adayları, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.
 
İlk hac kafilesinin hareketi öncesinde Dış Hatlar Terminali'nde düzenlenen törene, yaklaşık 200 hacı adayının yanı sıra onların yakınları ile bazı vatandaşlar katıldı.
 
Törende konuşan İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, kutsal topraklara doğru yola çıkan hacı adaylarını tebrik etti.
 
Yılmaz, Allahın davetine icabetle hac ibadetini yapmak için koşarak giden Müslümanların yolculuklarına şahitlik ettiklerini belirterek, "Aslında biz bugün hac yolculuğunun Kabe'ye olduğu kadar kalbe, gönüle gerçekleştirilecek bir yolculuk olduğunu, kalbi heyecan ve coşkuyla onların bu yolculuk heyecanına iştirak ederek, şahitlik için burada toplanmış bulunuyoruz. Aslında biz bugün hac yolculuğunun evrensel bir kardeşlik ve sevgi atmosferine çevirecek, kardeşlerimizin feyiz ve coşkularına ortak olmak için buradayız. Aslında biz bugün hayatın faniliğini, ölümün kesin ve yakın oluşunu, kederi andıran ihram elbiseleriyle ifade eden ölüm ötesine yolculuk ve ona hazırlık için aşk ile heyecan duyan kardeşlerimizin duygularını paylaşmak için buradayız." diye konuştu.
 
Hac ve ihram yasaklarının inananlara öfke kontrolü, nefis ile şehveti frenlemeyi ve aklı hikmet yoluyla kullanmayı öğreteceğini dile getiren Yılmaz, Müslümanların kutsal topraklarda birlikte yaşamanın en yüksek seviyesine ulaşacaklarını ifade etti.
 
80 bin hacı adayı
 
Yılmaz, hacı adaylarının sağ salim ülkelerine dönmelerini temenni ederek, İstanbul'dan gidecek kafileler hakkında şu bilgileri verdi: 
 
"Bu sene ülkemizden toplam 80 bin kardeşimiz inşallah hac ibadetini yapmak üzere mübarek topraklara yolculuğa çıkacaklar. Bunlardan 11 bin 380'ni İstanbul hacısıdır. Bu hacılardan 6 bin 520'si Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği kafileler çerçevesinde hac edecek. Dört bin 860'sı da diğer acentelerin düzenlediği seyahat ile hacca gidecekler. Diyanet İşleri Başkanlığımızın 56 kafile başkanı, 48 kadın irşat görevlisi ve 210 din görevlisi hacılarımızın hizmetinde olacaktır. Hacı adaylarımızın Suudi Arabistan'daki konaklama türlerine göre 43 kafile oda tercihi yapmış, 13 kafile de otel tercihi yapmış. Böylece 56 kafileyi inşallah buradan yolcu edeceğiz."
 
İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit de Türk milletinin hacı adaylarını çok sevdiğini, onlara değer verdiğini söyledi.
 
Hacı adaylarının kutsal topraklarda seçilmiş insanlarla beraber olacaklarını dile getiren Özyiğit, "Bizim de devlet ve milletimiz olarak sizlerden arzumuz, bu temiz kalbinizle, temiz niyetinizle, seçilmiş insanlığınızla milletimize ve devletimize dualarınızı istiyoruz." dedi.
 
Özyiğit, İslam aleminin halini herkesin yakından takip ettiğini, Müslümanlara yönelik yürütülen haksız çalışmaların sona ermesi için hacı adaylarından bol bol dua etmelerini istedi.
 
Hacı adaylarından Hüseyin Cihangir, KKTC'den geldiğini, ilk defa kutsal topraklara gideceği için çok mutlu olduğunu söyledi. Cihangir, bu sene haccın İslam alemine hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Rabbim, Türkiyemizi hiçbir şeyden geri bıraktırmasın. Kudüs, Mescid-i Aksa ve Müslümanlar kardeşlerimizin durumu için de dua edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.
 
Kafilede yer alan Emine Yakar, Kabe'yi ilk kez göreceği için çok heyecanlı olduğunu, bu duyguyu bütün Müslümanların tatması gerektiğini belirtti.
 
Rezzan Hamzaoğlu ise kutsal topraklara gitmeden önce bazı planlar yaptığını ifade etti. Kabe'yi ilk gördüğünde edeceği duayı gitmeden düşündüğünü dile getiren Hamzaoğlu, "Kabe'yi ilk gördüğümde 'Allahım, bundan sonra yapacağım bütün dualarımı kabul et' diye dua edeceğim ama heyecandan orada söylenmeyebiliyormuş. İnşallah söylerim." ifadelerini kullandı.
 
Hamzaoğlu, Kudüs ve Müslümanların kurtuluşunun yanı sıra dünyada barış ve huzur için de dua edeceğine dikkati çekerek, eşiyle yıllardır hac kurası beklediklerini, geçen sene bugün vefat eden eşi için de kutsal topraklarda ibadetleri yerine getireceğini sözlerine ekledi.

 

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar