SON DAKİKA
Tarih : 2017.10.26 14:45:26

Atatürk Havalimanı’nın Kapanışına İlişkin Flaş Gelişme

Devlet Hava Meydanları DHMİ, Atatürk Havalimanı'nın kapanışına ilişkin hazırlıkları hızlandırırken, İstanbul'un yeni havalimanı (Üçüncü Havalimanı) ile birlikte Atatürk Havalimanı'nın geleceğine dönük planlamaları hızlı başladı.
 
Yapımı, adı, hızlı inşaatı dahil olmak üzere pek çok kesimi rahatsız eden ve her defasında bazı çevrelerce karşı çıkanların yalan ve iftiraları arasında inşaatı yetiştirilmeye çalışılan İstanbul Yeni Havalimanı tam gaz mesaiye devame derken, DHMİ Atatürk Havalimanı'nın kapanışına ilişkin hazırlıklarına başladığı bildirildi.
 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), faaliyetlerine devam eden Atatürk Havalimanı'nın kapanışına ilişkin hazırlıklarını yapmaya başladı. Yapımı süren, inşaat çalışmalarında yüzde 70 seviyelerine ulaşılan ve gece gündüz büyük bir hızla çalışmaların devam ettiği İstanbul 3. Havalimanı (Üçüncü Havalimanı) tamamlanmasıyla, akıbeti merak konusu olan Atatürk Havalimanı'na ilişkin yeni detaylar açıklandı.
3.Havalimanı inşaatında gelinen son durum ile yüzde 70'lik bir dilimin tamamlandığı kaydedilen açıklamda, 29 Ekim 2018 tarihinde açılışının yapılması planlanan yeni havalimanının kullanıma açılmasıyla birlikte Atatürk Havalimanı'nın genel havacılık faaliyetleri kapsamında işlevini sürdüreceği ifade ediliyor.
TAV'ın işlettiği Atatürk Havalimanı'nın işletme süre dolum tarihinin 3 Ocak 2021'de tamamlanacağı, diğer taraftan  İstanbul Yeni Havalimanı ise 29 Ekim 2018 tarihinde açılması öngörülüyor.
Diğer taraftan havalimanı kullanımları, yolcu sayıları bakımından yapılan son açıklamada ise, 2017 yılı Ocak-Eylül ayları arasında Atatürk Havalimanı iç hatlar terminalini 14 milyon 635 bin 984, dış hatları ise 33 milyon 10 bin 845 olmak üzere toplamda 47 milyon 646 bin 829 yolcu kullandı. Sabiha Gökçen Havalimanı kullanımı ise 15 milyon 693 bin 971’i iç hatlar, 7 milyon 788 bin 481’i dış hatlar olmak üzere toplamda 23 milyon 482 bin 452 yolcu tarafından kullanıldığı kaydedildi.

 

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar