SON DAKİKA
Tarih : 2017.06.14 18:07:51

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Uçak Trafik Kapasitesi Artırılıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yeni düzenlemeyle birlikte saatlik uçak kapasitesi artırıyor
 
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda rötarların azaltılması için yapılan yeni düzenlemeyle birlikte saatlik uçak kapasitesi artırıyor. Geçmişte saatte 30 uçağın inip kalkmasına izin verilen havalimanında saatlik sayı 40’a çıkartıldı. Yeni uygulamayla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda rötarların azaltılması ve uçuş sayısının da artırılması öngörülüyor.
 
Havalimanında bir süre önce, pistte ‘hızlı çıkış’ taksi yolları inşa edilmişti. Bu çıkış yolları sayesinde uçaklar tam durmadan pisti terk edebiliyor. Böylelikle arkadan inişe gelen veya pist başında kalkacak uçaklar daha az bekliyor. Hava trafiğini hızlandıran bu uygulama, Sabiha Gökçen Havalimanı’na hava trafik hizmeti veren Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından test edildi. Sonuçlar olumlu bulundu.
 
 
 
İKİ UÇAK ARASINDA MESAFE AZALTILDI
 
Eski uygulamada iki uçak, 8 deniz mili (yaklaşık 14,8 kilometre) aralıkla inişe geliyordu. Yeni uygulama ile mesafe 6 deniz miline (11,1 kilometre) düşürüldü. Eğer arka arkaya iki uçak kalkacaksa, mesafe 4 deniz mili (7,4 kilometre) olacak. Ancak türbülansı fazla olan ve ‘ağır trafik’ olarak adlandırılan uçaklarda mesafe açılabilecek.
 
Uygulama, Eylül ayına kadar devam edecek. Sonrasında uçuş emniyeti, hava trafiği akışı, rötarlar gibi veriler analiz edilecek. Kurallar sürekli hale getirilecek.
 
İstanbul’a gelen uçak trafiği, Atatürk Havalimanı’ndaki Hava Trafik Kontrol Merkezi tarafından yönlendiriliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’na inecek uçak, son yaklaşmaya kadar talimatları bu merkezden alıyor. Daha sonra pilotlar, Sabiha Gökçen Havalimanı kulesinden verilen bilgiler doğrultusunda inişini yapıyor. 

 

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar