SON DAKİKA
Tarih : 2018.09.11 10:01:59

11 Eylül Saldırısının Üzerinden 17 Yıl Geçti

Bugün Amerika'ya yapılan ikiz kulelere saldırının yıl dönümü... 2996 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı tarihe '11 Elül Saldırısı" olarak geçti. Peki, 11 Eylül Saldırısı ne zaman oldu? Neler yaşandı?
 
El-Kaide militanları 11 Eylül 2001 yılında kaçırdıkları uçaklarla New York - Manhattan'da bulunan Dünya Ticaret Merkezi'ne saldırı düzenledi. İkiz kuleler çökerken 2996 kişi saldırıda yaşamını yitirdi. Bu korkunç olay tarihe "11 Eylül Saldırısı" olarak geçti. 
 
11 EYLÜL SALDIRISI'NDA NELER YAŞANDI?
 
Boston'dan hareket eden yolcu uçağı sabah saat 9.00'a dakikalar kala New York kentindeki ikiz kulelere saldırı düzenlendi. Saldırıların ilki kuzey cephesindeki kuleye düzenlendikten sonra dakikalar sonra ikinci saldırı güney cephesindeki kuleye düzenlendi. Saldırı sonrasında saniyeler içinde ikiz kuleler çöktü ve yerle bir oldu.
 
11 Eylül 2001 yılındaki bu terör saldırısı hakkında bazı tartışmalar hala devam ediyor. Çok sağlam yapılan bu binaların 10 saniye içerisinde tamamen çökmesi akılları karıştıran sorular arasındaydı.
 
11 Eylül saldırıları sonrası Amerika Birleşik Devleti Başkanı Bush, terörizmle savaş ilan etti. Bu savaş ise en çok İslam ülkelerini etkiledi.
 
11 Eylül saldırıları sonrasında Amerika ve İslam ülkeleri arasında yeni bir dönem başladı. Amerika ayrıca NATO'nun 5. maddesini de hayata geçirdi. Bu maddeye göre, NATO üyelerinden birine yapılan saldırı birliğin tamamına yapılmıştır.
 
Amerika, 11 Eylül saldırılarından El-Kaide lideri Usame Bin Laidin'i sorumlu tuttu. Usame Bin Ladin'de Afganistan'daydı. Bu nedenle, Amerika saldırıdan 1 ay sonra Afganistan'ı işgal ilan etti.
 
Ayrıca özgürleştirme adı altında 2003'te Irak'ı işgal etti. Tüm bunlar Amerika'nın tüm işgal ve savaşları için zemin hazırladı. Bu işgal ve savaşların bilançosu ise milyonlarca Müslümanın yer değiştirmesi ve yüz binlerin ölümü ile sonuçlandı.
 
KOMPLO TEORİLERİ
 
1) Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri, kaçırılan dört uçaktan hiçbirini neden durduramadı ya da düşüremedi?
 
Teori : ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney uçaklara dokunmamaları için orduya talimat verdi.
 
2) İkiz Kuleler’in normal şartlarda daha uzun sürede ve yana yatarak çökmesi gerekiyordu neden bu kadar çabuk ve kendi içine doğru çöktü?
 
Videoyu Oynat
Teori : İkiz Kuleler kontrollü patlamalarla yıkıldı. Binaların yaklaşık 10 saniyede yıkılması, yangınların nispeten kısa sürmesi (2. kulede 56 dakika, 1. kulede 102 dakika), çöküşten kısa süre önce patlamalar duyanların olması, çöküşün başladığı katlardan çok altlardaki bazı pencerelerde şiddetli enkaz püskürmeleri görülmesi binanın bilinçli bir şekilde içeriden patlatıldığı yönünde.
 
3) Amatör bir pilot, ticari bir uçağı çok zor bir manevrayla dünyanın en güçlü ordusunun komuta merkezi Pentagon’a nasıl çarptırabilir? Üstelik bunu olası bir uçak kaçırma uyarısından 78 dakika sonra nasıl yapabilir?
 
Teori: Binaya ticari Boeing 757 çarpmadı; bir füze, küçük bir uçak ya da insansız bir uçak çarptı.
 
Uçak El Kaide tarafından değil, Pentagon tarafından yönetiliyordu. Görgü kanıtları uçağın Boeing 757 olmadığını ufak bir uçak olduğunu belirtiyor.
 
4) Pensilvanya'nın Shanksville kırsalındaki enkaz alanı neden o kadar küçüktü ve uçağın parçaları neden görülmedi?
 
Teori: Uçak ordu tarafından füze ile bilinçli bir şekilde vuruldu, bu nedenle parçalar geniş alanlara yayıldı.
 
5) Bugüne kadar hiçbir çelik kafesli gökdelen yangın yüzünden yıkılmamıştı, ve bu gökdelene uçak da çarpmadı bu bina nasıl bu kadar çabuk ve simetrik bir şekilde yıkılabilir?
 
Teori: 7 numaralı binada Acil durumlar, CIA ve istihbarat servisleri bulunuyordu; bina, patlayıcı ve yanıcı maddeler kullanılarak kontrollü bir şekilde yıkıldı.
 
6) United Airlines ve American Airlines hisselerine ne oldu?
 
Teori: Borsadaki hisseleri düştü. Bu durum büyük hisse sahiplerinin saldırıyı önceden bildikleri şüphesini uyandırdı, yine şaşırtıcı olan şey ise Amerika’daki büyük hissedarlar Yahudi lobisi üyeleridir ve o gün normal şartlarda dünya ticaret merkezinde çalışan 4000 Yahudi işe gelmemişti.
 

 

Yazarlar