SON DAKİKA
Tarih : 2021.07.14 12:09:20

15 Temmuz Gecesi Atatürk Havalimanı’nda Yaşananları Kule Şefi Enver Yavuz Anlattı

15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağının güvenli bir şekilde Atatürk Havalimanı'na inmesini sağlayan kule şefi Enver Yavuz, o gece yaşananları anlattı. Yavuz, "O gece darbeci askerler apronda halka ateş açtı. Çok şehidimiz oldu" dedi.

15 Temmuz 2016'da darbeci askerler tarafından Atatürk Havalimanı girişleri tanklarla kapatılmış, kule ise askerler tarafından ele geçirilmişti. O gece hava trafik güvenliğini sağlayan Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi Kule şefi Enver Yavuz, kulede olanları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan TC-ATA uçağının Atatürk Havalimanı'na inişinin ardından yaşananları anlattı.

"ALBAY KULEYE GELDİ 'ORDU GÖREVE EL KOYDU' DEDİ"

15 Temmuz günü darbeci askerler tarafından ele geçirilen kulede o gece şef olarak görev yapan Enver Yavuz, "O gece ekipçe burada çalışmaktaydık. Saat 21.30 gibi sosyal medyadan bazı söylentiler duymuştuk ama tabi biz buna ihtimal vermedik. Saat 23.30 gibi iki polis eşliğinde 7-8 askerin kuleye geldiğini gördük. Askerlerin başında olan Albay, ülkenin huzur ve selameti ordunun göreve el koyduğunu söyledi. Artık sizin göreviniz bitti kalkışları durdurun diye bir talimat verdi.

Tabi bu sırada Albay sürekli telefonla konuşuyordu. Bazı bilmediğimiz şeyler vardı. Biz de o sırada kalkışlara devam ettik. Albay, 15-20 dakika kadar burada kaldıktan sonra başka bir grup asker geldi. Bir binbaşı ve birkaç asker vardı. Bu sırada Albay ve yanındakiler kuleyi terk etti. Saat 01.00'a kadar bu olay böyle devam etti" dedi.

Yazarlar