SON DAKİKA
Tarih : 2017.06.26 13:05:40

40 Bin Dolara Lüks Hac

Umre turları düzenleyen şirketler, Nisan ayında yapılan Anayasa değişiklik paketi için yapılan oylamadan ‘Evet’ çıkmasının beraberinde getirdiği istikrarın devam etmesinin umre turizmine doping etkisi yarattığını söyledi.O şirketlerden biri olan delüks umre ve hac organizasyonları ile adını duyuran Amade Turizm’in ortaklarından Turgut Şimşek,”Belirsizlik umre turizmini vurmuştu. Referandumdan sonra hamdolsun o istikrarı tekrar yakaladık.Bilhassa ‘Evet’in çıkmasıyla birlikte belirsizlik ortadan kalkınca yüzde 20-30 belkide yüzde 40’a yakın artış oldu” dedi.
 
Uçak trafiğinin düşmesi nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü merkezi Atatürk Havalimanı olmayan havayollarına geçtiğimiz günlerde AHL’den tarifesiz hac ve umre uçuşu yapabilme yolunu açarken son günlerde umreye gidişlerde önemli artışlar yaşandı.
 
Uçak şirketleri umre nedeniyle yoğun talep alırken İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde umre kafileleri eksik olmadı. Umre talepleri tur düzenleyen şirketlerin de talepler yüzünü güldürdü.
 

RAMAZAN UMRESİNE YOĞUN İLGİ!

Ramazan ayını kutsal topraklarda geçirmek ve oruçlarını burada tutmak isteyen vatandaşlar, bu sene ramazan umresine yoğun ilgi gösterdi. Dünya genelinde Ramazan umresinde artışlar yüzde 51 olurken, bu rakam Türkiye’de ise yüzde 10’larda oldu. Bu ilgi Havayolu şirketlerinin yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz günlerde olaylı bir şekilde Milli takımı bıraktığının açıklamasının ardından umreye gitmek isteyen ünlü futbolcu Arda Turan bile umre uçaklarında yer bulamamış özel uçak ile kutsal topraklara gitmek zorunda kalmıştı.

“EK VERGİ DÖNEMİNDE DÜŞÜŞ OLDU”

Tur şirketlerine göre artışın bir nedeni de referandumdan evet çıkmasının belirsizliği sona erdirmesi oldu.Delüks umre ve hac organizasyonları ile adını duyuran Amade Turizm’in ortaklarından Turgut Şimşek,”Umre turizmi, sezonun başladığı dönemde maalesef sıkıntılı başladı. Sıkıntılı başlamasının sebebi Suudi Arabistan Krallığının daha önce giden umreciler için ek vergi getirmesiydi. Bu ek vergi nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 10-15 düşüşle kapattık. 2 ay bu şekilde gitti. 2 ay sonra hem bizim hükümetimiz hem de diğer  ülkelerin devlet başkanlarının girişimleriyle bu ek vergi kalktı. Bu vergi kalktıktan sonra hamdolsun birhayli artış söz konusu oldu” dedi.

“REFARANDUMLA İSTİKRAR DEVAM EDİNCE UMRE TURİZMİ YENİDEN CANLANDIRDI”

Amade Turizmin ortaklarından Turgut Şimşek, ek verginin kaldırılmasıyla yaşanan artıştan sonra referandumun devreye girmesiyle yeniden bir daralma meydana geldiğini belirterek,”Belirsizlik umre turizmini vurmuştu. Referandumdan sonra hamdolsun o istikrarı tekrar  yakaladık.Referandum sonucunun evet çıkmasıyla beraber istikrarın devam etmesinin umre turizmini canlandırdı.Bilhassa ‘Evet’in çıkmasıyla birlikte yüzde 20-30 belkide yüzde 40’a yakın artış oldu. Şöyle bir sayı verebilirim size geçen yıl toplam bizim seyahat acentelerinin götürdüğü sayı 330 bin civarında. Bu sene bu kadar olumsuzluğa rağmen, bilhassa sezon başladıktan sonra 2 aylık boş bir dönemimiz olmasına rağmen ve referandumun devreye girmesiyle birlikte 320 bin sayıyla kapattık. Geçen seneyle aramızda sadece 10 binlik bir düşüş var. Hamdolsun umre sektöründe fazla bir etkilenme olmadı diye konuştu.

DELÜKS HAC ORGANİSAZYONLARINDA 40 BİN DOLAR’A KADAR FİYATLAR ÇIKIYOR

Kişiye özel hac ve umre turları düzenleyen Amade Turizmin ortaklarından Turgut Şimşek,”VIP hac organizasyonunda fiyatlarımız 14 bin 500 dolardan başlayıp yaklaşık 40 bin dolara kadar çıkıyor. VIP Hac organizasyonu ile 100-150 civarında bir kişiyi kutsal topraklara taşıyacağız. Tamamen kişiye özel programlarımız oluyor. Misafirimiz her şeyi özel oluyor. Araçları, Transferleri, Odaları Kabe’nin hemen yanında.Arafat’ta ki organizasyon tamamen özel ve klimalı çadırlar yapılıyor. Kişiye özel programlar oluyor. Bizim organizasyonumuzda oteller beş yıldızlı Deluxe Oteller” oluyor.Diyanet İşleri Başkanlığımızla beraber 700-800’e yakın misafirimiz Deluxe organizasyonlara katılacak.” diye konuştu.

 

 

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar