SON DAKİKA
Tarih : 2018.11.07 10:10:39

80 Yaşındaki Adamın Maket Uçak Tutkusu

80 yaşındaki adamın maket uçak tutkusu Havada gördüğü uçakların maketini yapıyor

Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Mustafa Metin, maket uçak tutkusu ile dikkat çekiyor. 
Çankırı'nın Ilgaz ilçesine bağlı Aktaş köyü "uçaklı köy" olarak biliniyor. Ilgaz İlçesine bağlı Aktaş köyünde bulunan 80 yaşındaki Mustafa Metin'in çocukluğundan beri uçaklara olan merakından dolayı çeşitli maketler yapmaya başladı. 80 yaşındaki Mustafa Metin çocukluğundan beri gökyüzünde gördüğü uçakları merak ediyordu. Uçakların maketini alan Metin, bu maketlerin büyük ölçekli örneğini yaparak köydeki evine ve yaptığı küçük maketleri ise çocuklara dağıtıyor.
Metin yaptığı açıklamada, "Bu uçakları yapmak için maket arıyorum ona bakarak yapıyorum. Bir uçağı yapmam yaklaşık 1 ay sürüyor. Yaptığım maketleri de çocuklara veriyorum. Onlar da seviniyorlar" dedi.
Merakının nereden geldiğini aktaran Metin, "Uçakları yapma merakım çocukluğumdan beri var. Çocukken küçük uçaklar yapardım. Şimdi de büyüklerinden yapıyorum. Bu merakım havada gördüğüm uçaklardan meydana geldi. Bu uçaklar havada nasıl duruyor diye merak ederdim. 2 tane büyük uçak yaptım. Diğer yapmış olduğum uçağı çıkardım, yerinde diğer yaptığım uçağı taktım ışıklandırdım. Şu an kapının önündeki uçağı da havada görmüştüm. Bu uçaktan yapacağım dedim maketini aldım ve yaptım" diye konuştu.
Mustafa Metin son olarak, "Aklıma farklı fikirler geldikçe yapacağım. Eskisi gibi malzeme bulamıyorum. Yaşım ilerledi. Yaparken biraz zorlanıyorum" ifadelerini kullandı.

Yazarlar