SON DAKİKA
Tarih : 2022.02.28 01:23:51

AB, Rusya’ya Hava Sahasını Kapattı

Avrupa Birliği, Rusya'ya hava sahasını kapatma kararı aldı. Birlik ayrıca tarihinde ilk kez savaştaki bir ülkeye silah yardımı yapacak. AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Ukrayna'ya 500 milyon euroluk silah yardımı yapılacağını, paketin savaş uçaklarını da kapsayabileceğini açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen de Rus yayın organları Russia Today ve Sputnik'e Avrupa'da yasak getirileceğini açıkladı. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş 5. gününde devam ediyor. İki ülke arasında sıcak çatışma sürerken birçok ülke de Rusya'ya karşı yaptırımlar açıklıyor. Yaptırımların yanında bazı ülkeler Rusya'ya hava sahalarını kapattıklarını da duyurdu.

Yirmiden fazla ülkenin hava sahası kararının ardından AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, AB hava sahasının oligarkların özel jetleri dahil tüm Rus uçaklarına kapalı olacağını açıkladı. Von der Leyen, yaptığı açıklamada, AB hava sahasını Rusya'nın havayollarına kapatma kararı aldıklarını belirterek, "Bu, oligarkların özel jetlerini de kapsayacak." dedi.

"KREMLİN'İN MEDYA MAKİNESİNİ YASAKLAYACAĞIZ"

"Kremlin'in medya makinesini AB'de yasaklayacağız." ifadesini kullanan von der Leyen, Rus devletinin yayın organları Russia Today ve Sputnik ile onların yan kuruluşlarını hedef alacaklarını ifade etti. Von der Leyen, "Artık Putin'in savaşını haklı çıkarmak için yalanlarını yayamayacaklar." diye konuştu.

RUSYA BAZI ÜLKELERE HAVA SAHASINI KAPATTI

İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya, Romanya, Slovenya, Letonya, Litvanya ve Estonya, hava sahalarını Rusya'ya kapatma kararı almıştı. Rusya da cevaben İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya ve Romanya'ya hava sahasını kapatmıştı.

Yazarlar