SON DAKİKA
Tarih : 2023.12.06 15:08:17

ABD’de Uçak Kazası Sahneleyen YouTuber Hapis Cezasına Çarptırıldı

YouTube'da izlenmek için Kaliforniya'da bir uçak kazasını sahneleyen Trevor Daniel Jacob adlı influencer altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Trevor Jacob'un uçak enkazını yok ederek soruşturmayı engellediği gerekçesiyle altı ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Deneyimli bir pilot ve paraşütçü olan 30 yaşındaki Trevor Daniel Jacob, delilleri tahrip etme ve gizleme suçlarını kabul etmişti. Aralık 2021'de "Uçağımı Düşürdüm" başlıklı bir video çeken Jacob, küçük uçağının Santa Barbara County'deki dağlık Los Padres Ulusal Ormanı üzerinde motor arızası yaşadığını göstermişti. Jacob daha sonra elinde bir selfie çubuğu ile paraşütle uçaktan atlamıştı. Jacob'un atlayışı ve uçağın düşüşü uçağın kanadına ve kuyruğuna monte edilmiş kameralar ile elinde taşıdığı kameralar tarafından kaydedilmişti.

Mahkeme tutanaklarına göre Jacob, yayınlayacağı videoda bir şirketin ürününü tanıtmak için sponsorluk anlaşması yapmış ve 24 Kasım 2021'deki uçuşun yarım kalacağını önceden planlamış. Enkaz bölgesinde yapılan incelemelerde de uçağın parçalara ayrıldığı ve çöp depolarına atıldığı ortaya çıkmıştı.

Jacob'ın pilot lisansı 2022 yılında Federal Havacılık İdaresi tarafından iptal edilmişti.

Yazarlar