SON DAKİKA
Tarih : 2021.07.12 15:32:16

ABD’de Yangın Söndürme Uçağı Düştü: 2 Ölü

Arizona Arazi Yönetimi Bürosu (BLM) yaptığı açıklamada, itfaiyecilerin Prescott Ulusal Ormanı yakınlarındaki yangında havadan keşif yapan bir uçağın düştüğünü belirtti. Açıklamada, uçakta bulunan 2 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Arizona’da Cuma gecesi yıldırım düşmesi sonucu başlayan orman yangını nedeniyle şu ana kadar 300 dönümlük alan yandı. Son zamanlarda kuraklık ve yüksek sıcaklık nedeniyle ABD’nin batı bölgelerinde orman yangınları sıkça görülmeye başlandı. Kaliforniya’da, ünlü bir tatil yeri olan Tahoe Gölü’nün yaklaşık 70 km kuzeyinde meydana gelen orman yangını da daha da genişleyerek eyalet sınırlarını da aştı. California’nın bazı bölgelerindeki sıcaklıklar 54.4 santigrat dereceye ulaşmış durumda.

Öte yandan eylül ayında Idaho’daki orman yangınına müdahale eden bir yangın söndürme uçağı düşmüş, bir kişi ölmüştü. Ayrıca geçen yılın başlarında, Avustralya’nın başkenti Canberra’nın güneyindeki başka bir orman yangınına müdahale eden uçağın düşmesi sonucu 3 ABD’li ölmüştü.

Yazarlar