SON DAKİKA
Tarih : 2024.06.06 19:14:23

ANKA 3 ve HÜRJET Kol Uçuşu Gerçekleştirdi

Türk savunma sanayisinin lider ismi TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA 3 insansız hava aracı ile Türkiye’nin ilk jet motorlu süpersonik eğitim uçağı HÜRJET, kol uçuşu gerçekleştirdi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA 3 ve HÜRJET, hünerlerini ve birlikte çalışabilirliklerini göstermeye devam ediyor.

TUSAŞ’ın X hesabı üzerinden paylaşılan yeni bir video da buna işaret ediyor ve ANKA 3 ve HÜRJET’i kol uçuşunda gösteriyor. TUSAŞ’ın paylaşımına göre ANKA 3 8'inci, HÜRJET ise 66'ncı sortisini tamamladı. İki hava aracının kol uçuşunun ise 50 dakika sürdüğü belirtildi. Bununla birlikte uçuş, 7 bin feet irtifada 165 knot (305 km/s) hızla gerçekleştirildi. Bilmeyenler için ANKA-3, ilk uçuşunu 28 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirmişti. HÜRJET ise HÜRJET ise 25 Nisan 2023’te havalanmıştı.

ANKA 3 ve HÜRJET, Türkiye için çok önemli

İlerleyen dönemde insanlı uçaklardan insansız savaş uçaklarının kontrol edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda HÜRJET'in ANKA 3ile uçması büyük önem taşıyor. ANKA-3 İHA, jet motoru sayesinde daha hızlı, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip kuyruksuz yapısı ile radarda daha az görünür bir İHA sistemi olarak öne çıkıyor. Yeni nesil İHA sistemi olan ANKA-3, keşif, gözetleme ve istihbarat; farklı hava-yer mühimmatları ile taarruz; hava-hava mühimmatları ile düşman helikopter, pervaneli uçak, İHA’larına angaje olarak av taraması; düşman RF yayımı yapan radar ve hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirme; hava ve karada dost kuvvetlere himaye; sinyal ve haberleşme istihbarat; elektronik harp; diğer dost unsurlarla beraber operasyon ve haberleşme rölesi gibi bir çok görev yeteneğine sahip olacak.

Türkiye’nin ilk jet motorlu süpersonik uçağı HÜRJET ise mevcut T-38 uçakları ve F-5 uçaklarının yeri alacak. Bilindiği üzere T-38 uçakları Jet Tekamül eğitimi kapsamında kullanılıyor. F-5 uçakları ise akrobasi gösterilerinde kullanılıyor. Hürjet’in 2025 yılının sonuna kadar sertifikasyon ve testlerinin tamamlanması ve jet eğitim uçağı varyantının kullanıma sunulması hedefleniyor. Ancak HÜRJET, taarruz faaliyetlerinde de kullanılma potansiyeline sahip.

Yazarlar