SON DAKİKA
Tarih : 2021.07.05 17:11:56

Abu Dabi, TAV’ın da Olduğu Havalimanı Anlaşmasını Feshetti

Abu Dhabi Airports, terminal inşası için 2,94 milyar dolarlık anlaşmayı iptal etti. Reuters'a konuşan bir kaynak Abu Dhabi Airports'un konsorsiyumun proje maliyetlerini aşması nedeniyle anlaşmayı iptal ettiğini söyledi. Abu Dabi'nin kamu havalimanı işletmecisi Abu Dhabi Airports, terminal inşaası için TAV İnşaat'ın da dahil olduğu konsorsiyum ile yapmış olduğu 2.94 milyar dolarlık anlaşmayı iptal etti.

Emirliğin en büyük havalimanını olan Abu Dabi Uluslararası Havalimanı'nda yeni terminal inşaası için 2012 yılında düzenlenen ihaleyi kazanan konsorsiyumda TAV İnşaat, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Arabtec ve Yunanistan merkezli Consolidated Contractors Company (CCC) yer alıyordu. Reuters'ın haberine göre bilgi sahibi dört kaynak anlaşmanın iptal edildiğini belirtirken; Abu Dabi Havalimanı ve TAV İnşaat konu ile ilgili yorum yapmadı. Arabtec ve CCC yetkililerine ise ulaşılamadı.

"Maliyet aşımı iptal getirdi"

Kaynaklardan biri, Abu Dhabi Airports'un konsorsiyumun proje maliyetlerini aşması nedeniyle anlaşmayı iptal ettiğini söyledi 2017 yılında açılması planlanan ve halen inşaatı devam eden terminalin açılışı yıllardır çeşitli sebeplerle ertelenmekteydi.

Abu Dhabi Airports 2019 yılında terminalin %97.6 oranında tamamlandığını açıklamıştı. İki kaynak, terminalin tamamlanması işinin BAE merkezli Trojan şirketine verildiğini söyledi. Trojan konu ile ilgili sorulara yanıt vermedi. 700 bin metrekarelik terminalin Etihad Havayolları'nın büyümesine destek vermesi bekleniyordu.

Yazarlar