SON DAKİKA
Tarih : 2023.10.17 17:14:50

Abu Dhabi Havalimanı’nın Yeni Terminali 1 Kasım’da Açılacak

Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı'nda uzun zamandır inşası süren ve merakla beklenen Terminal A, 1 Kasım'da resmi olarak açılacak. Terminalin, 75'ten fazla uçağa hizmet vererek Abu Dhabi'deki yolcu kapasitesini önemli ölçüde artırması bekleniyor. Yeni terminalin test edilmesi için 11 binden fazla gönüllünün katılımıyla yapılan operasyonel hazırlık denemelerinin bugün son bulacağı bildirildi.

En son teknolojiye sahip özelliklerle inşa edilen Terminal A'nın, bölgedeki yolcular ve havayolları için seyahat deneyimlerini geliştirmesi bekleniyor. Abu Dhabi Havalimanları Genel Müdürü Elena Sorlini, yeni terminalin açılışıyla ilgili şöyle konuştu: "Son hazırlıkların tamamlanmasıyla 1 Kasım'da Terminal A'yı halka açmaya hazır olduğumuzu söylemekten gurur duyuyorum. 1-14 Kasım tarihleri ??arasında Terminal A'dan gerçekleşen uçuş sayısında hızlı bir artış göreceğiz. İkonik tesisin hem havayollarına hem de yolculara getireceği yeni fırsatlar ve deneyimler, beni heyecanlandırıyor.

Terminal A, Abu Dhabi'deki havacılık sektörünün büyümesini sağlayacak ve önümüzdeki yıllar boyunca daha fazla işletmeyi ve turisti davet etmemizde önemli bir rol oynayacak." Etihad Havayolları 31 Ekim'de Abu Dhabi Havalimanında tören uçuşu gerçekleştirecek. Terminalin faaliyete geçmesinin ardından ilk iki hafta içinde havayolları tesise üç aşamada geçiş yapacak. Etihad'ın tören uçuşunun ardından Wizz Air ve diğer 15 uluslararası taşıyıcı, operasyonlarını terminale taşıyacak.

Etihad, 9 Kasım'dan itibaren Terminal A'dan günde 16 uçuş yapacak. Abu Dhabi Havalimanı yönetimi, 28 havayolunun tamamının 14 Kasım'a kadar Terminal A'dan uçuş gerçekleştireceğini duyurdu. Terminal A'da alışveriş, yiyecek-içecek alanları, sağlık ve güzellik merkezlerinin yanısıra 138 odalı "yüksek kaliteli" bir otel bulunuyor. Yıllık 45 milyon yolcu kapasitesiyle terminal aynı zamanda ilk aşamada self-servis bagaj teslimi, e-kapılar, biyometrik geçişler gibi hizmetler sunuyor.

Yazarlar