SON DAKİKA
Tarih : 2024.01.21 12:59:16

Afganistan’da Ambülans Uçak Düştü

Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Bedahşan bölgesinde bir uçak düştü. Rusya'ya ait olduğu belirtilen Falcon tipi uçakta 6 kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Hindistan Havacılık Bakanlığı da, uçağın bir hava ambulansı olduğunu duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan ancak doğrulanmayan görüntülerde, uçağın düştüğü tahmin edilen bölgeden duman çıktığı görülüyor. Hindistan'a ait olduğu iddia edilen bir yolcu uçağının Afganistan'ın kuzeyinde düştüğü öğrenildi.

Yerel yayın kuruluşu Tolo News, uçağın kuzeydeki Badakhshan vilayetinde düştüğünü bildirdi. İl Enformasyon ve Kültür Dairesi yetkilisi Zabihullah Amiri, Kuran-wa-Munjan ilçesinin Topkhana Dağı bölgesindeki kaza yerine bir ekip gönderildiğini söyledi.

HİNDİSTAN’DAN YALANLAMA

Afganistan tarafından yolcu uçağının Hindistan’a ait olduğuna ilişkin açıklamaya Hindistan’dan yalanlama geldi. Hindistan Havacılık Bakanlığı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, uçağın Hindistan’a ait olmadığını duyurdu. Açıklamada, “Afganistan’da meydana gelen talihsiz uçak kazası ne Hindistan’a ait bir tarifeli uçak ya da tarifesiz (charter uçağı değildir” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA: “UÇAKTA 6 KİŞİ VARDI”

Rus Havacılık İdaresi ise yaptığı açıklamada, uçağın Özbekistan üzerinden Moskova’ya hareket ettiği sırada dün akşam saatlerinde Afganistan üzerinde radardan kaybolduğunu duyurdu. açıklamada, Rusya’ya kayıtlı uçağın Fransız yapımı Falcon 10 tipi olduğu ve ilk belirlemelere göre uçakta 4’ü mürettebat 6 kişinin bulunduğu belirtildi.

Yazarlar