SON DAKİKA
Tarih : 2022.01.29 01:38:23

Air Astana Sekizinci IATA Operasyonel Güvenlik Denetimini Geçti

Air Astana, 2021 yılı için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Operasyonel Güvenlik Denetimini (IOSA) başarıyla geçerek, 2007 yılındaki ilk denetimden bu yana üstlendiği sekizinci denetimi tamamlamış oldu.

Geçen yılki IOSA, Air Astana'nın organizasyon ve yönetim sistemlerini, uçuş operasyonlarını, operasyonel kontrol ve uçuş harekatını, mühendislik ve bakımını, kabin operasyonlarını, yer hizmetlerini, kargo operasyonlarını ve güvenliğini onayladı. IOSA programı, bir havayolunun operasyonel yönetim ve kontrol sistemlerini değerlendirmek için tasarlanmış, uluslararası alanda tanınan ve kabul edilen bir değerlendirme sistemidir. IATA, havayolunun yaklaşık 1.000 IOSA güvenlik ve kalite standardını karşıladığından emin olmak için tüm üyelerinin iki yılda bir denetlenmesini şart koşuyor.

Denetimler, IATA tarafından akredite edilmiş uzman kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir ve aynı kuruluşun havayolunu arka arkaya denetlemesi engellenir. Air Astana, 2021 sonlarında Nur-Sultan'daki teknik üssünde iki Airbus A321 uçağının periyodik C bakımlarının tamamlanmasıyla mühendislik mükemmelliğini göstermeye devam ediyor ve bu yıl sekiz uçak için daha periyodik C bakımı planlıyor.

Air Astana ayrıca Türk Havayolları, Lufthansa, Fly Dubai, Air Arabia, Wizz Air, Asiana, Qatar, Lot, Azal ve Cargolux dahil olmak üzere bir çok havayoluna bakım hizmetleri sunmaktadır.

Yazarlar