SON DAKİKA
Tarih : 2021.11.11 14:11:52

Air France Group’tan Net Sıfır Karbon Emisyon

Air France KLM Group, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyona ulaşma hedefine ek olarak, 2035 için de CO2 azaltma hedefleri belirlemeyi taahhüt etti. Ülkemiz tarafından da kabul edilen Paris Anlaşması’nın küresel ısınmanın 1,5°C’yi geçmemesi hedefiyle de uyumlu bu taahhütle, küresel ısınmanın zorluklarına karşı şeffaf ve sorumlu bir yaklaşımın parçası olarak çevresel ayak izlerini azaltmak için çabalarını sürdüreceğini açıkladı.

Air France KLM Group’un dünyayı karbondan arındırma stratejisindeki önemli yeni adımlarından biri de, küresel ısınmayı 2°C'nin altına düşürmeyi hedefleyen, Karbon Saydamlık Projesi (CDP), Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) tarafından kurulan bağımsız bir kuruluş olan Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (Science- Based Targets Initiative, SBTİ) ile birlikte ortak bir çalışma yürütmesidir.

KARBON EMİSYONU AZALTMA HEDEFLERİNİ DOĞRULAYAN İLK AVRUPA HAVAYOLU GRUBU: AIR FRANCE KLM GROUP

SBTİ, şirketlerin CO2 emisyonlarını azaltma hedeflerini bilimsel yaklaşımlara ve kriterlere göre değerlendiren, kontrol eden ve bu hedeflerin Paris Anlaşması ile uyumlu olmasını sağlayan bir kuruluştur. SBTİ ile imzalanan taahhüt mektubu ile Air France KLM Group CO2 emisyonu azaltma hedeflerini doğrulayan ilk Avrupa havayolu gruplarından biri oldu.

Air France-KLM Group CEO’su Benjamin Smith, " Acil müdahale gerektiren İklim Değişikliği, şüphesiz bugün sektörümüzün karşılaştığı en büyük zorluk. Grubun ve havayollarının tüm çalışanları, çevresel ayak izlerini azaltmak için uzun yıllardır çalışıyor, ancak şimdi daha sürdürülebilir bir hava taşımacılığına geçişimizi hızlandırmamız gerekiyor. SBTi taahhüdü, karbon emisyonunu azaltma hedefimizi bilimsel olarak tartışılmaz bir çerçeveye yerleştirerek bunu başarma kararlılığımızı göstermektedir. Bu taahhüdü imzalıyoruz çünkü bu geçişi çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte toplu olarak gerçekleştirme yeteneğimize güveniyoruz."dedi

Yazarlar