SON DAKİKA
Tarih : 2022.10.10 15:23:58

Air France ve Airbus, Rio-Paris Seferini Yaparken Düşen Uçakla İlgili Yargılanacak

Fransız ulusal havayolu şirketi Air France ve Avrupalı uçak üreticisi Airbus, 2009 yılında Rio-Paris seferini yaparken düşen uçakla ilgili “istemeden ölüme yol açmak” suçlamasıyla yargılanacak. Uçak kazası sonucu 228 kişi yaşamını yitirmişti. Konserden dönen dünyaca ünlü Türk arp sanatçısı Ceren Necipoğlu, bu kazada hayatını kaybedenler arasındaydı.

İki şirket, pilot eğitimi ve kazadan sonraki aylarda dünya genelinde Airbus yolcu uçaklarında hızla değiştirilen arızalı hız izleme sondası üretimi nedeniyle suçlanıyor. Rio de Janeiro’dan kalkan “AF 447” sefer sayılı uçak, Atlantik Okyanusu üzerinde şiddetli bir türbülansa girmesi sonucu 1 Haziran 2009 tarihinde düşmüştü. Airbus şirketinin “A330” model yolcu uçağı 12 kabin memuruyla birlikte 216 yolcu taşıyordu. Bu dram, Airbus şirketi tarihinin en fazla ölüme yol açan uçak kazası olarak tarihe geçmişti.

Kurbanların yakınları ne diyor?

Bazı yolcu yakınlarına göre, duruşma “uzun tünelin sonundaki ışık” olarak görülüyor. Associated Press’e konuşan kazada çocuğunu kaybeden anne Corinne Soulas, “13 yıl geçtikten sonra duruşma başlayacak. Kişisel olarak benim kızımı geri getirmeyeceği için bu dava beni ilgilendirmiyor. Ama bence bu kazayı insanların zihninde bir kez daha hatırlatmak ve her şeyden önce sorumlulukları tanımlamak açısından bu dava önemli. İhmali olan sorumluların belirlenmesi gerekiyor.” diyerek duygularını dile getirdi.

Kazada 27 yaşındaki erkek kardeşi Nicolas’yı kaybeden Ophelie Toulliou ise sürdürdüğü hukuk mücadelesiyle ilgili şunları söyledi: “Biz sevdiklerimize onların ardından gerçeği ortaya çıkarabilmek için söz verdik. Ama aynı zamanda, her gün bir Airbus ve Air France uçağıyla uçan herkesin toplu güvenliği için de savaşıyoruz." Bu iki şirketin kendilerini “dokunulmaz” hissettiğini, Aribus’ın ailelerin endişeleriyle ilgilenmediği şikayetinde bulunan Ophelie Toulliou, “Biz onlar için hiçbir şeyiz. Onlar 228 kişi kaybetmedi, onlar uçaklarını kaybetti.” diyerek öfkesini dile getirdi.

Daha önce takipsizlik kararı verilmişti

Kazayı soruşturan uzmanlar, pilotların buzlu sensörlerden gelen geçici bir veri kaybıyla yönlerini kaybettikten sonra yaptıkları hatalar sonucu uçağın düştüğü görüşüne varıp, iki şirketi de suçlamıştı. Air France ve Airbus suçlamaları reddederken, daha önce davayı takip eden sulh hakimleri, kazayı esas olarak pilot hatasına bağlayarak 2019'da takipsizlik kararı vermişti. Hukuk mücadelesini sürdüren kurbanların yakınlarının başvurusu üzerine Paris istinaf mahkemesi geçen yıl aldığı kararda, davanın açılması için yeterli kanıt olduğunu belirterek, duruşma yapılmasına hükmetmişti.

Yazarlar