SON DAKİKA
Tarih : 2023.02.15 13:58:17

Air India 290 Adede Kadar Boeing Uçağı Siparişinde Bulundu

Boeing ve Air India, havayolu şirketinin gelecekteki filosunu genişletmek üzere Boeing’in yakıt verimli uçak ailesini tercih ettiğini ve bu kapsamda 190 adet 737 MAX, 20 adet 787 Dreamliner ve 10 adet 777X uçağı siparişinde bulunduğunu duyurdu.

Air India, Güney Asya’nın hızla büyüyen yurtiçi ve uluslararası havacılık pazarının ihtiyaçlarını sürdürülebilir olarak karşılamaya yönelik filo stratejisini, kapsamlı bir havacılık hizmetleri ile birlikte uygulamaya devam ediyor. Boeing ile Air India arasındaki anlaşma, aynı zamanda 50 adet 737 MAX ve 20 adet 787-9 uçağının opsiyonlu siparişini kapsıyor. Bu anlaşma, tamamlandığında Boeing’in Güney Asya’dan aldığı en büyük sipariş olarak havayolu şirketiyle yaklaşık 90 yıla dayanan ortaklığında tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek.

Air India CEO’su ve Genel Müdürü Campbell Wilson, “Satın aldığımız yaklaşık 300 adet son derece modern Boeing uçağı, Air India olarak uyguladığımız kapsamlı dönüşüm ve büyüme stratejisi Vihaan.AI’nin ana unsurlarından biri. Bu yeni uçaklar, yurtiçi ve uluslararası ağımızı önemli ölçüde genişletmemizi sağlamakla birlikte tamamen yeni ve dünya çapında uçak içi ürünleri yolcularımıza en üst düzey konfor ve güvenlikle seyahat imkânı sunacak. Boeing’le uzun yıllara dayanan ilişkimizi bu siparişle ileri bir boyuta taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Boeing Ticari Uçaklar Başkan ve CEO’su Stan Deal, “Air India’nın Boeing yolcu uçakları ailesini tercihi, dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarına sunduğumuz ürün ve hizmetlere duydukları güvenin göstergesidir. Bu anlaşma, Güney Carolina eyaletinin Washington kentinde bulunan Boeing fabrikaları ve tedarik üslerimizde mühendislik ve imalata yönelik istihdamı destekleyecek. 737 MAX, 787 Dreamliner ve 777X uçaklarının sektör lideri yakıt verimliliği sayesinde Air India, genişleme planlarını gerçekleştirebilme ve dünya çapında bir havayolu şirketi olma yolunda konumunu güçlendirmiştir.” açıklamasında bulundu.

Yazarlar