SON DAKİKA
Tarih : 2021.09.11 01:11:42

Airbus, ABD Ordusuna UH-72B Lakota Helikopter Siparişinin İlkini Teslim Etti

Airbus Helicopters, Lakota helikopterinin en gelişmiş varyantı olan UH-72B’nin ilkini Columbus, Mississippi’deki üretim tesisinden ABD Ordusu Ulusal Muhafızlarına (U.S. Army National Guard) teslim etti. Bu teslimat, Ulusal Muhafızların kritik görevlerini destekleyecek olan 18 adetlik UH-72B Lakota helikopter siparişinin ilkidir.

ABD Ordusu Proje Müdürü Albay Calvin Lane, “UH-72B Lakota’nın filomuza eklenmesiyle, ABD Ordusu, hayat kurtarma, koruma ve en çok ihtiyaç duyulduğunda afet yardımı sağlama yeteneğimizi artırıyor. Lakota helikopteri, 15 yılı aşkın bir süredir ordunun temel unsurlarından biri olmuştur ve en yeni 72B varyantının, ek araştırma ve geliştirme maliyetleri olmadan sağlayacağı en son nesil teknoloji ve performanslardan yararlanmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

UH-72B, 2006 yılındaki ilk Lakota sözleşmesinden bu yana ordunun Hafif Genel Maksat Helikopterinin en son yinelemesidir. Ordu, bu yeteneklerin geliştirilmesine herhangi bir devlet yatırımı olmadan, uçağın gelişimi sürecindeki ürün iyileştirmeleri ve geliştirmelerini içeren COTS programından yararlanıyor. Büyük başarı sağlayan H145 modeline dayanan UH-72B, beş palli ana rotor, Fenestron kefenli kuyruk rotoru, Safran Arriel 2E motorları ve Airbus tarafından tasarlanan Helionix aviyonik paketi de dahil olmak üzere hem güvenliği hem de uçuş performansını artıran teknolojiler içeriyor. Helionix paketi, uçuş zarfı ve yüksek limit koruması, otomatik kalkış ve tam bağlantılı yaklaşımlar için gelişmiş bir çift yönlü, dört eksenli otomatik pilot içerir.

Airbus’ın ABD Askeri Helikopter Programlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Tumpak, “Birçoğu ABD Ordusu ve Ulusal Muhafız gazilerinden oluşan Mississippi’deki ekiplerimiz, ülkemizi korumak ve ona hizmet etmek için ordunun temel misyonlarını destekleyecek bu en yeni Lakota varyantının ilkini tamamlamış ve teslim etmiş olmaktan dolayı gururludur. Lakota mirasını korumaya devam ederken orduya, Airbus’a 15 yıldan uzun süredir duydukları güven için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yazarlar