SON DAKİKA
Tarih : 2022.10.04 16:10:06

Airbus, İstanbul AirShow’da İnovasyon ve Sürdürülebilirliğe Odaklanacak

Airbus, 6-8 Ekim tarihlerinde Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek olan İstanbul Airshow'a katılacak ve havacılık sektörü ve sunduğu hizmetler ile Avrasya pazarındaki fırsatlara yaptığı katkılara odaklanacak. Airbus, ülkenin mevcut ve gelecekteki havacılık endüstrisi ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürün ve hizmetlerden oluşan bir portföy sunacak.

Statik alanda airBaltic’e ait #A220 yer alacak. A220 Ailesi, geniş gövdeli bir uçak hissi verecek şekilde tasarlandı. Kabin, yolculara geniş koltuklar ve cömert kişisel alan sağlayarak çok rahat bir deneyim sunuyor. Ayrıca, A220 %25 daha az yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu ile düşük gürültü seviyesi sayesinde önemli çevresel faydalar sağlıyor. Böylece A220 Ailesi uçakları kentsel operasyonlar ve gürültüye duyarlı havaalanları için ideal çözümler sunuyor.

Helikopterlerde, Airbus'ın çok yönlü tek motorlu, hafif, döner kanatlı aracı – havacılık start-up'ı Mavi Air tarafından AIREX'e getirilen #ACH130 Airbus Corporate Helicopters (#ACH) sergilenecek. H130, performansı, güvenilirliği, düşük ses seviyeleri, çok yönlülüğü ve maliyet açısından rekabetçiliği ile tanınıyor. H130, charter şirketleri, gezi şirketleri ve acil servisler dahil olmak üzere çeşitli operatörler arasında yaygın olarak kullanılıyor. Sergi salonunda, Airbus standı C1’de, Airbus’ın en yeni uzun menzilli, geniş gövdeli çift motorlu jet uçağı #A350-1000'in, Çok Yönlü Tanker ve Stratejik Nakliye uçağı #A330 MRTT'nin, performans ve stilde tek motor referansı #ACH130'un ve tüm iş modellerine, dünyanın tüm bölgelerine ve her türlü koşula uygun bölgesel uçak #ATR72-600'ün ölçekli maketleri bulunacak. Airbus ayrıca upgrade, uçak gövdesi ve belirli dijital hizmetlere odaklanan eğitimler de dahil olmak üzere geniş bir servis yelpazesi sunacak.

Fuarın Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından resmen açılmasının ardından ziyaretçiler Airbus'ın yenilikçi havacılık çözümlerini konuşma ve keşfetme fırsatı bulacaklar. 6 Ekim saat 15.00'te, sürdürülebilirlik konularına farklı bakış açıları getiren ve izleyiciler ile panelistler arasında açık diyaloğu teşvik eden "Havacılık Endüstrisinin Karbondan Arındırılması" başlıklı bir panel düzenlenecek.

Airbus Avrupa Bölgesi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Wouter Van Wersch, Airbus'ın sürdürülebilirlik yol haritası hakkında öngörülerini paylaşacak. 7 Ekim günü saat 11.00'de Airbus, Kentsel Hava Hareketliliği (#UAM) Strateji Yürütme ve Ortaklıklar Başkanı Balkiz Sarıhan ile Gelişmiş Hava Taşımacılığı perspektifi hakkında bir oturum düzenleyecek. Airbus Tek Koridor Pazarlama Müdürü Claude Debeauquenne, saat 13:00’da A220 tek koridorlu uçaklar hakkında özel bir basın brifingi verecek ve sonrasında Airbus A220 uçağını gezdirecek.

Yazarlar