SON DAKİKA
Tarih : 2023.03.16 12:29:28

Airbus, Türkiye ve Suriye’de Yaşanan Felakete Yardımları Devam Ettiriyor

Airbus, Türkiye ve Suriye'de milyonlarca insanı etkileyen depremlerden derin üzüntü duyuyor ve depremden zarar görenlere ve ailelerine yardım ulaştırmaya devam ediyor. Airbus Türkiye Başkanı Simon Ward, Airbus’ın deprem sonrası çabalarıyla ilgili şunları söyledi: “Tüm düşüncelerimiz depremzedelerle. Airbus Foundation ile birlikte ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleriyle yakından çalışarak afet bölgelerine acil yardım sağlıyoruz.

Airbus ekibine, A400M'i yorulmak bilmez bir şekilde uçurarak ihtiyaç duyulan yerlere yardım sağlayan ve birçok insanı tehlikeden uzaklaştıran 221. filonun kahramanca çabalarına ve AFAD'a teşekkür etmek istiyorum. Toparlanma sürecinin zaman alacağını biliyoruz ve Airbus olarak Türkiye'ye karadan, havadan ve uzaydan destek vermeye devam edeceğiz.” Depremlerin Türkiye'nin güneyini ve Suriye'yi vurduğu ilk günden itibaren Airbus, Airbus Foundation ve Airbus çalışanları, bu doğal afetten etkilenen nüfusa destek sağlamak için güçlerini birleştirdi. Airbus, çalışanlarının Türkiye ve Suriye'de acil yardım ve kurtarma çalışmaları yapan sivil toplum örgütlerine bağış yapması amacıyla bir kampanyası başlattı. Çalışanların seçtikleri STK’lara yapacakları bağışa Airbus da aynı miktarda katkı yapacak.

Airbus; iştirakleri, ortakları ve müşterileriyle birlikte, kritik afet yardımı görevlerini gerçekleştirirken uçak ve helikopter filolarının kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla çalışmaya devam ediyor. Airbus ekipleri ayrıca, bölgedeki resmi ve STK ortaklarının hasar analizi yapmalarına ve yanıt ekiplerini koordine etmelerine yardımcı olmak için kritik uydu görüntüleri sağlıyor. Airbus, Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile iş birliği yaparak, afetten etkilenen nüfusun acil ihtiyaçlarını yakından izliyor ve onlara insani yardım malzemeleri sağlıyor. Bu yardım paketleri; çadırlar, su arıtma cihazları, jeneratörler, ısıtıcılar, kablolar ve aydınlatma ekipmanlarını içeriyor.

Yardım malzemeleri, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Airbus A400M ile Kayseri Hava Kuvvetleri Üssü'ne teslim edildi ve ardından afet bölgesine sevk edildi. Airbus, AFAD ve yerel halkın gelişen ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak destek sağlamaya devam edecektir.

Yazarlar