SON DAKİKA
Tarih : 2022.07.20 15:35:28

Airbus A330 MRTT, Dünyanın İlk Sertifikalı Tankeri Oldu

Airbus A330 MRTT, Singapur Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (RSAF) ile işbirliği içinde yürütülen başarılı bir kampanyanın ardından, gün ışığında otomatik havadan havaya yakıt ikmali (A3R) operasyonları için sertifikalandırılan dünyanın ilk tankeri oldu.

İspanya Ulusal Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü (INTA) tarafından onaylanan ve Airbus tarafından geliştirilen yeni SMART MRTT'nin bir parçası olan A3R sistemi, alıcı uçakta ek ekipman gerektirmiyor. Havada yakıt ikmali operatörünün (ARO) iş yükünü azaltmayı hedefleyen bu yetenek, güvenliği artırmayı ve hava üstünlüğünü sağlamak için operasyonel koşullarda havadan havaya yakıt ikmali (AAR) transferini optimize etmeyi amaçlıyor.

A330 MRTT’nin, üstün havada yakıt ikmali yetenekleriyle teknolojik avantajını artırmaya devam ettiğini vurgulayan Airbus Defence and Space Askeri Hava Sistemleri Başkanı Jean-Brice Dumont, sözlerine şöyle devam etti: “A3R yeteneğinin sertifikasyonunu, 2018 yılında Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) ile ortak bir operasyonda, dünyada boom sistemiyle ilk otomatikleştirilmiş temas ile başlayan başarılı bir yolculuğun sonucu olarak açıklayabiliriz. O zamandan beri, müşterilerimizin desteği sayesinde, özellikle de uçağın ilk müşterisi olan ve oyunun kurallarını değiştiren bu yetenekten yararlanan ilk operatör olan ortağımız RSAF'ın katılımı sayesinde, havacılıkta daha fazla ‘dünya ilki’ gerçekleştirdik.”

Airbus ve RSAF arasında SMART MRTT'nin geliştirilmesi için yapılan işbirliği kapsamında bir RSAF A330 MRTT; A3R'nin geliştirilmesinde, uçuş testinde ve sertifikasyonunda yer aldı. Ayrıca, yedek parçaların verimli kullanımını en üst düzeye çıkarmak için araçlar sağlanırken, yer görevlerinin daha hızlı çözülmesini sağlayan gelişmiş bakım yetenekleri geliştirildi.

Yazarlar