SON DAKİKA
Tarih : 2023.07.29 02:28:23

Airbus TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu Açılıyor

TUSAŞ ile Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi arasında "Airbus TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu" kurulması amacıyla protokol imzalandı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ile Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan arasında, "Airbus TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu" kurulması amacıyla protokol imzalandı.

Kotil, açılacak okulda öğrencilerin bir taraftan eğitim görürken, diğer taraftan da Kahramanmaraş’a kurulacak olan uçak parçaları üretecek fabrikada da çalışacağını söyledi. KİÜ bünyesinde kurulacak olan Airbus TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu’nun imza töreni, İstanbul’da gerçekleşen İDEF 2023 fuarında yapıldı. TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdağan ile TUSAŞ Akademi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ve KİÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seçil Fettahlıoğlu’nun da yer aldığı törende imzalar, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve KİÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan arasında atıldı. İmzaların atılmasının ardından bir açıklama yapan Rektör İsmail Bakan, açılacak okulun üniversite için prestij bir proje olduğunu, böyle bir projeye imza atmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Bakan, şunları söyledi: “6 Şubat depremini yaşayan Kahramanmaraş’a ve Kahramanmaraş’ta bulunan bir üniversiteye böylesi güzide bir yatırımı sunan TUSAŞ ailesine gerçekten içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu, hem yaralarımızı sarmak ve üniversitemizle ilgili bundan sonraki atacağımız adımlarda bizi cesaretlendirmesi ve teşvik etmesi açısından büyük anlam ifade ediyor. Ümit ediyorum ki, gerek akademik, gerek idari kadrosu ve açılacak bölümleri ile çok kaliteli bir Meslek Yüksekokulu kuracağız."

KOTİL: “KAHRAMANMARAŞ’A GİDECEK CNC’LERİN SİPARİŞİ VERİLDİ”

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ise açılacak okulda savunma sanayi için nitelikli elemanların yetişeceğini belirtti. TUSAŞ olarak Kahramanmaraş’a da uçak parçaları üretmek için yatırım yapacaklarını hatırlatan Kotil, şöyle devam etti: “TUSAŞ olarak Kahramanmaraş’ta bir üretim tesisi kuruyoruz ve hem de bu tesiste çalışacak olan teknisyenlerin yetişmesinde eğitim verecek olan bir de Yüksekokulun kurulmasına ön ayak olacağız. Burada önemli olan Sayın Rektörümün de belirttiği gibi gençlerimizin okurken çalışması ve uygulamalı olarak yetişmesidir. Biz bunu iki yüksekokulda yaptık. Çok yüksek kalitede öğrencilerin geldiğini gördük. Öğrenciler, haftanın iki gününü TUSAŞ’ta geçiriyorlar. Dolayısıyla çok iyi eğitim aldılar ve şu anda 'aranan teknisyen' oldular. İnşallah Kahramanmaraş’taki okulumuz da çok iyi öğrenciler yetiştiren bir okul olacak. Hemen yanı başında da üretim tesislerimiz olacak. Şu anda biz 10 tane CNC tezgâhın siparişini, yani Kahramanmaraş’a gidecek olan CNC’lerin siparişlerini verdik. İnşallah bir yıl sonra orada çok güzel şeyler görmüş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun.”

Yazarlar