SON DAKİKA
Tarih : 2023.10.18 13:45:46

Airbus ve TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu Açmak İçin Anlaşma İmzaladı

Havacılık sektöründe lider olan Airbus ile Dünya Havacılık ve teknoloji sektörünün önemli oyuncularından Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), Kahramanmaraş'ta "Airbus - TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu” açmak üzere mutabakat anlaşması imzalayarak iş birliklerini resmileştirdi.

Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda gerçekleşen projenin imza töreninde şirketler, geleceğin havacılık ve uzay teknisyenlerini yetiştirerek sektörün gelişimini desteklemeyi amaçlıyor. Mutabakat Anlaşması, Airbus ve TUSAŞ'ın Türkiye'de havacılık ve uzay sektörünün büyümesini destekleme konusundaki ortak kararlılığının altını çiziyor. Kahramanmaraş'ta açılacak olan Havacılık Meslek Yüksekokulu, doğal afetlerden etkilenen bölgelere sunulan desteğin bir göstergesi olmasının yanı sıra depremden etkilenen bölgenin yeniden inşasında önemli bir kilometre taşı olacak.

Airbus, 6 Şubat 2023'teki depremlerden bu yana, olaydan etkilenen bölgelere yardımcı olmak için aktif bir şekilde çalışarak kurumsal sosyal sorumluluğa olan kararlılığını gözler önüne seriyor. Airbus Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrupa Bölge ve Satış Başkanı Wouter Van Wersch, kurulan ortaklık hakkında "Kahramanmaraş'ta Airbus - TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu'nu açmak için TUSAŞ ile yaptığımız iş birliğinden büyük gurur duyuyoruz. Bu girişim sadece havacılık ve uzay sektörünü geliştirme taahhüdümüzü ifade etmekle kalmıyor, aynı zamanda Kahramanmaraş'ın yeniden canlandırılmasında da önemli bir adım teşkil ediyor.

Eğitime ve sanayinin gelişimine yatırım yaparak bölgenin toparlanmasına katkıda bulunmayı ve metanetli, sürekli gelişen bir geleceğin temellerini atmayı hedefliyoruz," dedi. İmza töreninde konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Airbus ile omuz omuza yürümek çok değerli. Çünkü bu aslında tüm dünyada da ismi olan bir okul haline geliyor. 2 yıllık bu yüksekokulun her bir öğrencisine TUSAŞ olarak birinci günden iş vereceğiz. Aynı uygulamayı Ankara Kahramankazan’daki yüksekokulda da yapıyoruz,” diye konuştu.

Yazarlar