SON DAKİKA
Tarih : 2021.01.14 15:59:13

All Nippon Helicopter’in H160’i İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

All Nippon Helicopter’inin (ANH) H160 modeli, 95 dakikalık ilk test uçuşunu Marseille Provence Havaalanı'nda gerçekleştirdi. İlk olarak gerçekleştirilen bu başarılı uçuş, helikopterin Japonya'da hizmete girmesinin önünü açıyor. ANH, Japonya'daki TV istasyonları için elektronik haber toplama amaçlı altı AS365 ve beş H135'ten oluşan bir helikopter filosu kuruyor.

İlk test uçuşu gerçekleştirilen H160 modeli helikopter de AS365'lerden birinin yerini alacak. ANH Başkanı Jun Yanagawa, "Japonya’nın ilk H160’ının ilk başarılı uçuşunu görmekten çok memnunuz ve bu yeni nesil helikopterin ülke çapındaki misyonlarımızda önemli bir rol oynamasını dört gözle bekliyoruz" dedi. Otuz yıl önce AS365 helikopterinin piyasaya sürülmesinden bu yana, elektronik haber toplama pazarının gereksinimleri sürekli olarak gelişmekte olup önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Teknoloji harikası helikopter H160 de, operasyonlarımız için tam zamanında filomuza katılmıştır." dedi.

H160, 2021'in başlarında Japon Sivil Havacılık Bürosu’ndan (JCAB), Temmuz 2020'de ise Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından Tip sertifikasını aldı. Helikopterin teslimatı üzerine, özel ekipman kurulumu ve özelleştirme Airbus Helicopters'ın Kobe tesisinde hizmete girmeden önce gerçekleştirilecek. "Filosunu yenileyen ANH’yi Japonya'nın ilk H160’sini deneyen müşterimiz olarak görmekten onur duyuyoruz. Bu ilk başarılı test uçuşu, sektör için, içinde olduğumuz ve daha önce hiç yaşamadığımız bu dönemde çok anlamlı. Müşterimize ve ilgili ekiplere bu başarıya azami gayret gösterdikleri için teşekkür ederiz. Japonya'daki Airbus Helicopters Genel Müdürü Guillaume Leprince, ANH'ye her zaman desteğimizi göstermeye ve sorunsuz bir teslimat sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Yazarlar