SON DAKİKA
Tarih : 2020.10.02 14:35:12

Almanya’da Havalimanı İşçileri Hükümeti Protesto Etti

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Tegel Havalimanı’nda hizmet veren temizlik firmasının iflas etmesinin ardından çalışanlar “işimi istiyorum” protestosu düzenledi. Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Tegel Havalimanı, yeni yapılan Berlin Brandenburg Havalimanı’nın ay sonunda faaliyete başlaması ile kapatılacak. Tegel Havalimanı’nın kapatılması nedeni ile temizlik hizmeti veren Wisag firması iflas etti. Çalışanları arasında çok sayıda Türk’ün de bulunduğu firma iflas edince işçiler tazminatsız şekilde işten çıkarıldı.

"SOSYAL DEMOKRATLAR TARAFINDAN SATILDIK VE İHANETE UĞRADIK"

İflas nedeniyle 320 kişi mağdur oldu. Çalışanlar, 2008 senesinde Lufthansa ve Tegel Havalimanlarına ait olan işletmelerin, Sosyal Demokrat Partili (SPD) belediye tarafından sahibi SPD’ye yakın olan Wisag firmasına satıldığını iddia ederek, SDP binası Willy Brant Haus önünde “işimi istiyorum” protestosu düzenledi.

İşçiler, protesto sırasında ellerinde “Şimdi İşsiziz, Teşekkürler SPD”, “Sosyal Demokratlar Tarafından Satıldık ve İhanete Uğradık” yazan dövizler taşıdı. Protestoya katılan işçilerden İlkan Öger yaptığı açıklamada, işverenlerinin korona virüs salgınını bahane ederek kendilerinden kurtulmak istediğini ifade etti.

Yazarlar