SON DAKİKA
Tarih : 2022.08.10 13:23:58

Alpler’de Buzullar Eriyince İnsan Kemikleri ve Uçak Enkazı Bulundu

Temmuz ayında yaşanan sıcak dalgası nedeniyle Alpler’deki buzullarda rekor seviyede erime yaşanmıştı İsviçre Alpleri’nde dağcılar, eriyen buzulların çevresinde insan kalıntıları ve 50 yıldan önce kaybolan bir uçağın enkazını buldu.

The Guardian’da yer alan habere göre, iki Fransız gezgin, Alpler’de yaptıkları gezi sırasında insan kemikleri buldu. Polise ihbar sonrası kemikler helikopterle bölgeden alındı. Kemikler, 10 yıl önce kullanımı sonlandırılan eski bir yol üzerinde bulundu. İki dağcının eski bir harita kullandıkları için eski yolu kullandığı tahmin edildi. Yetkililer, kemiklerde yapılan tespit sonucu kişinin, 1970, 1980’lerde ölmüş olabileceğini tahmin etti. Bir hafta önce de Alpler’in başka bir bölgesinde insan kemikleri bulunmuştu.

Alpler bölgesindeki polis verilerine göre, 1925’ten bu yana yaklaşık 300 kayıp vakası yaşandı. Ağustos’un ilk haftasında bir dağ rehberi de bölgede 1968 yılında düşen bir uçağın enkazını buldu. Temmuz ayında yaşanan sıcak dalgası nedeniyle Alpler’deki buzullarda rekor seviyede erime yaşanmıştı.

Yazarlar