SON DAKİKA
Tarih : 2020.03.18 16:51:15

Amazon 100 Bin Kişiyi İşe Alacak

Amazon, ABD'de karantina sebebiyle artan alışveriş taleplerini karşılamak için 100 bin yeni eleman alıyor. Türkiye'de 100 bin kişiye istihdam sağlayan bir özel şirket yok. BBC Türkçe’de yer alan habere göre; İnternet üzerinden satış yapan perakende devi Amazon, corona virüs sebebiyle internetten yapılan alışverişlerin büyük oranda artması sonucu ABD’de 100 bin yeni eleman alacağını açıkladı.

Amazon’un halihazırda 798 bin çalışanı bulunuyor. Türkiye’de 100 bin kişiyi istihdam eden bir özel şirket yok. 2019 faaliyet raporuna göre Türkiye’de en fazla insan istihdam eden şirket 93 bin personel ile Koç Holding. Karantinada ürün bulamama kaygısıyla rafları boşaltan müşteriler, corona virüs salgınında evlerinde daha çok internet üzerinden alışveriş yapıyor ve satın aldıkları ürünler adreslerine teslim ediliyor.

Özellikle hijyen ürünlerinin mağazada düzenlenmesi ve evlere teslim için çok sayıda elemana ihtiyaç duyan Amazon’un yanı sıra Albertsons, Kroger ve Raley’s gibi firmalar, yeni eleman alımı için ilan vereceklerini duyurdu. Bu şirketler, salgına kadar restoran, bar ve kafelerde çalışan, çoğu evlere servis yapan ancak tüm bu mekanların geçici süre kapatılması sebebiyle işsiz kalan elemanlara yöneldi.

Amazon, eleman alımı yapacağını duyurduğu açıklamasında “Bu elemanların hayat normale dönene kadar ve eski iş yerleri açıldığında kendilerini tekrar çağırana kadar bizimle çalışabileceklerini bilmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazarlar