SON DAKİKA
Tarih : 2021.04.27 02:29:53

AnadoluJet, Sekiz Yeni Destinasyona Direkt Uçuş Başlattı

Türk Hava Yollarının (THY) markası AnadoluJet, Ankara’dan doğrudan uçuş gerçekleştirdiği yurt dışı destinasyonlarına Amsterdam, Tahran, Kiev, Köln, Münih, Masel, Cenevre ve Lyon’u da ekledi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ın ev sahipliğinde yeni direkt dış hat uçuşlarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, ATO’daki toplantıda, Ankara’yı tüm dünyaya bağlamanın kendi üzerlerinde bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, havacılık ve buna bağlı olarak turizm ve hizmet sektöründe açtığı büyük yaralara herkesin şahit olduğunu dile getiren Aycı, “Tüm havalimanlarının aksine, başkent Ankara’mızın havalimanı, 2019’daki uçuş sayısından geriye gitmeyerek, yeni seferlerle salgın öncesinin yüzde 30 daha üzerinde kapasiteyle uçuş ağına sahip olacak” dedi. Aycı, THY’nin 22 Nisan’da 700’den fazla günlük uçuşa imza atarak en yakın takipçisi Lufthansa ile arasındaki farkı 2 katından fazlaya çıkararak, Avrupa’da ayrı bir rekora imza attığını ifade etti.

Direkt uçuşlar 22 dış hat ve haftalık 56 frekansa yükseldi

ATO ile son yıllarda yürüttükleri çalışmalarla yurt dışına direkt uçuş sayılarını yükselttiklerini belirten Aycı, şunları kaydetti: “Bu yaz itibarıyla 22 dış hat ve haftalık 56 frekansa kavuşmuş olacağız. Başkentimizi merkez alarak kanatlarımızı açmaya devam ediyoruz. Önce tüm Anadolu üzerine şimdi de yurt dışına kanat açıyoruz. AnadoluJet tarafından icra edilecek bu seferler, Anadolu’da ve gurbette yaşayan vatandaşlarımızı, iş insanları, turistleri, herkesi birbirine bağlayacak. Almanya’da 8 farklı şehir, Avusturya, Danimarka, İsveç, Fransa’da 2 farklı şehir, İngiltere, Azerbaycan, Irak, Hollanda, İran, Ukrayna, İsviçre’de 2 farklı şehir olmak üzere AnadoluJet ayrıcalıklarıyla başkentten direkt uçuşlar yapılacaktır.

Bu şehirler arasında 8 yeni yurt dışı noktasını da ifade etmek istiyorum. Amsterdam, Tahran, Kiev, Köln, Münih, Basel, Cenevre ve Lyon, Ankara ile bu yıl ilk kez direkt uçuşlarla buluşmuş olacak.” Aycı, yeni destinasyonların, Ankara’nın özellikle hizmet, eğitim, sağlık ve savunma sanayisi alanlarına katkı vereceğini söyledi. ATO Başkanı Gürsel Baran’ın kendilerinden talep ettiği uçuş noktalarını da en yakın zamanda açmak istediklerini dile getiren Aycı, “Bunları da açmak boynumuzun borcudur. Çok yakın zamanda bu uçuşların başlamasını burada sizinle beraber bu müjdeyi yine Ankara’mıza ve Türkiye’ye duyurmayı arzu ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 aşılarının dünyada dağıtılması konusuna da değinen Aycı, “Ben inanıyorum ki yakın zamanda ülkemin milli aşılarının da devreye girmesiyle Türkiye, dünyadaki bu adaletsizliğe ve ahlaksızlığa da göğüs geren ve karşı koyan ülkelerin başında gelecektir. Yine tüm dünyaya Türkiye örnek olacaktır. Türkiye’nin milli aşılarını gerek yurt içinde dört bir yana gerekse tüm dünyaya, mazlumlara taşımak için THY ailesi olarak sabırsızız.” dedi.

Yazarlar