SON DAKİKA
Tarih : 2024.04.22 19:06:32

Aprona Giren İklim Aktivistleri Gözaltına Alındılar

ABD'de Laurence G. Hanscom Havaalanı apronuna girerek protesto gösterisi yapan Extinction Rebellion grubu iklim aktivistlerinden 20 protestocu gözaltına alındı.

ABD'de bulunan Lawrence G. Hanscom Havaalanı apronuna girerek özel uçak operasyonlarının çevreye zararına dikkat çeken ve hızla artan özel jet kullanımını protesto eden Extinction Rebellion grubu iklim aktivistlerinden 20 kişi gözaltına alındı. Protestocular havaalanı güvenliğini ihlal etmekle, aprona izinsiz girmekle suçlandığı belirtildi. 

Küresel bir çevre hareketi olan Extinction Rebellion, şiddet içermeyen sivil itaatsizliğin temel hedeflerinden biri olduğunu belirtiyor, ancak yıkıcı uygulamalara sapmakla suçlanıyor. Extinction Rebellion örgütünden yapılan açıklamaya göre, aktivistler, öncelikle özel jet uçuşlarında öngörülen yüzde 300'lük bir artışı önlemek için Hanscom Havaalanı'nda önerilen genişlemeye karşı barışçıl bir gösteri düzenlediler.

Aktivistler, özel jetlerin bıraktığı orantısız karbondan endişe duyuyor ve genişleme teklifinin potansiyel olumsuz etkileri hakkında farkındalık yaratmak için operasyonları kesintiye uğratmayı hedefliyor.

Yazarlar