SON DAKİKA
Tarih : 2017.05.28 22:44:48

Atatürk Havalimanı Pisti Bakıma Girdi

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bulunan Florya-Ataköy yönündeki 05/23 numaralı pisti asfalt onarımı için ihaleye çıktı.
 
Günde binden fazla uçağın kullandığı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda zamanla aşınan pistlerde bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), Atatürk Havalimanı'nın üç pistinden biri olan ve genellikle uçakların iniş için kullandığı Florya-Ataköy yönündeki 05-23 numaralı pistin asfalt onarımı için ihaleye çıktı.
Buna göre 2 bin 600 metre uzunluğundaki pistin mevcut hasarlı yerleri 15 santim genişliğinde ve 7 santim derinliğinde freze ile kazınarak asfalt 25 yıl ömrü olan kayma önleyici 'taş mastik' denilen özel bir asfalt ile kaplanacak.
Bunun dışında apron ile pisti birbirine bağlayan pistin bağlantı yolundaki E-6 VE E7 adı verilen iki taksiyolu içindeki hasarlı alanlar da 5 santim kazınarak yine taş mastik asfalt yapılacak.
PİST UÇAK TRAFİĞİNE KAPATILMAYACAK
İhale sonuçlandıktan sonra onarım çalışmaları başlayacak. Bir hafta sürecek olan onarımda pist tamamıyla uçuş trafiğine kapanmayacak. Geceleri onarım işlemi yapılacak. İhaleyi alan şirkete yer teslimi sonrası çalışma takvimi ve süreleri DHMİ tarafından tarafından yükleniciye bildirilecek.Yükleniciler notamlı saatler içinde çalışma yapacak. 2 yıl önce de Atatürk Havalimanı'nın Sefaköy-Florya yönündeki 17-35 sağ pisti bakıma alınmıştı. Pistte bozulma ve aşınma olan bölümlerde onarım yapılmıştı. Uçakların iniş ve kalkışlarda sorun yaşanmaması için pistteki bakım ve onarım işleminin zorunlu olduğu belirtildi. Çalışmaların hava trafiğini olumsuz etkilemeyeceği de dile getirildi.

 

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar