SON DAKİKA
Tarih : 2018.12.08 15:23:48

Atatürk Havalimanı’nda Gergedan Boynuzu Operasyonu

Atatürk Havalimanı'nda gergedan boynuzu operasyonu Yaklaşık 12 milyon TL değerinde 34 kilo gergedan boynuzu ele geçirildi. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda kaçak yollarla Türkiye'ye sokulmak istenen yaklaşık 12 milyon lira değerinde 34 kilogram gergedan boynuzu ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince Türkiye'yi aktarma noktası olarak kullanan transit yolcular kamu güvenliği ve kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri kapsamında analize tabi tutuldu. Yapılan analizler sonucu risk kriterlerini taşıyan Vietnam uyruklu bir yolcunun seyahat geçmişine ilişkin bilgiler, İstihbarat Bilgi Sistemi'ne girilerek şahıs takibe alındı. Şahsın İstanbul Atatürk Havalimanı'nı aktarma noktası olarak kullanacağı bilgisine ulaşan ekipler, Mozambik'ten gelerek transit olarak Vietnam'a gidecek olan şahsı Türkiye'ye iner inmez kontrol altına aldı.

Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından şahsa ait bagaj uçaktan indirilerek arandı. Yapılan arama sonucunda şahsa ait bagajda piyasa değeri yaklaşık 12 milyon lira olan 34 kilogram gergedan boynuzu ele geçirildi. Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme kapsamında yer alan ve ticareti yasak olan gergedan boynuzları, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü İstanbul Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi. Olayla ilgili soruşturmaya devam ediliyor.

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar