SON DAKİKA
Tarih : 2022.08.01 15:39:06

Avrupa Havadaki Kaosa Çözüm Bulamadı

Uzun bekleme kuyrukları, iptal olan uçuşlar ve grevler… Avrupa’da havalimanlarındaki kaos devam ediyor. Kovid-19 sonrası artan talep, personel eksikliği nedeniyle karşılanamıyor. Brüksel Havalimanı’nda bir gün boyunca uçuş yapılmazken, Alman Lufthansa Havayolları ağustos sonuna kadar Frankfurt ve Münih kalkışlı ya da varışlı iki bin uçuşunu iptal ettiğini bildirdi Kovid-19 salgınında Avrupa’da birçok havalimanı çalışanı işten çıkartıldı. Salgın sonrası artan talep, personel eksikliğinden karşılanamadı.

Daha öncesinde işten çıkartılan personeller, farklı sektörlere yönelmiş ya da işsizlik maaşı aldığı için geri dönmeyi tercih etmemişti. Bunun sonucunda da Avrupa’daki havalimanlarında kaos hüküm sürdü. Hükümetler ve havalimanı işletmeleri bazı önlemler alsa da hâlâ çözüm sağlanabilmiş değil.

BİR GÜN BOYUNCA UÇUŞ YAPILMADI

Belçika’daki Brüksel Havalimanı’nda 20 Haziran’da güvenlik görevlilerinin greve gitmesi nedeniyle bir gün boyunca yolcu uçağı kalkamadı. Yolculara ve bagajlara güvenlik taraması yapılamadığı için Brüksel Havalimanı’ndan gidiş yönlü uçuş gerçekleştirilemedi. Havalimanı o gün için sadece gelen yolcu ve kargo hizmeti verebildi. Havayolu firmalarının çalışanlarının grevleri de Brüksel Havalimanı’nda yoğunluklara sebep oluyor.

Grevden ötürü uçuşlar ya rötar yapıyor ya da iptal oluyor. 22 Temmuz’dan bu yana Ryanair çalışanlarının grevleri nedeniyle Brüksel ve Charleroi havalimanlarındaki aksamalar yığılmalara neden oldu. Haziran ortasında da Ryanair’in yanı sıra Brüksel Havayolları çalışanları üç gün boyunca grev yapmış, Brüksel Havalimanı’nda 500’den fazla sefer aksamıştı.

UÇUŞLARIN YÜZDE 41,5’İNDE GECİKME YAŞANDI

Hollanda’nın Amsterdam Schiphol Havalimanı yetkilileri de nisandan bu yana devam eden yoğunluğa çözüm bulmakta zorlanıyor. Hollanda Kraliyet Havayolları KLM’nin yer hizmetleri görevlilerinin 23 Nisan sabahı başlattığı grev sona ermesine rağmen Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda valizlerin birikmesi, gecikmesi ve kaybolması sorunu devam ediyor. Çok sayıda uçuşun iptal edildiği havalimanındaki uçuşların bir kısmı Rotterdam ve Eindhoven şehirlerindeki çevre havalimanlarına kaydırılıyor. Devam eden yoğunluğu azaltmak için uçuşlarından dört saat önce gelen yolcular, havalimanı dışında bekletilirken havalimanının dış hatlar gidiş kısmındaki yoğunluklar sebebiyle oluşan sıralar yüzlerce metreyi buluyor. 20 Temmuz’da havalimanındaki bagaj sisteminin arızalanması sebebiyle kabin valizi haricinde bagajı olan binlerce yolcunun bileti iptal edilirken, havalimanında valiz yığınları oluştu.

CNN Travel’in 26 Mayıs-19 Temmuz tarihlerindeki uçuşların rötar durumuna göre oluşturduğu “en problemli havalimanları” listesinde dördüncü sırada yer alan Schiphol’de belirtilen tarihlerdeki uçuşların yüzde 41,5’inde gecikme yaşandığı kaydedildi. Bagaj sorunlarının yaşandığı Schipol Havalimanı’nda arıza sebebiyle 12 bin ila 15 bin arasında bagaj, depolama alanında birikti. Schiphol’deki bagaj sisteminin mimarı Eric Legujt, “Burada endüksiyonla çalışan arabalara sahip bir sistemdeyiz. Bu arabalar bir mıknatıs tarafından itiliyor. Bir bavul düştüğü anda bu da bozuluyor. O zaman süreçte aşırı bir durgunluk yaşanıyor” dedi.

GÜNLÜK 250 BAGAJ, SAHİBİNE VERİLEMİYOR

İsviçre’de okulların tatile girmesiyle birlikte çok sayıda ailenin bir anda yurt dışına seyahat etmesi, ülkedeki havalimanlarında işleyişi büyük oranda aksattı. Uçuş yoğunluğundan en çok etkilenen Zürih Havalimanı’nda personel yetersizliği ve bazı uçuş iptalleri dolayısıyla 29 ve 30 Haziran’da bagaj alım kısmında 750 bavul yığıldı. Bunun yanı sıra havalimanında bagaj hizmetlerindeki aksamadan ötürü her gün ortalama 250 bagaj sahibine teslim edilemezken, an itibarıyla bin 700’ün üzerinde bagaj, yolcusuna teslim edilmeyi bekliyor. Havayolu firması Swissport’un sözcüsü Nathalie Berchtold, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, havalimanında kalan bagajları kargo yoluyla sahiplerine teslim etmeye çalışarak sorunu çözeceklerini bildirdi. Aynı zamanda Zürih Havalimanı’nda yaklaşık 150 Swissport çalışanı kötü çalışma koşullarından dolayı havalimanını bastı ve eylem yaptı.

ALMANYA’DA İKİ BİN UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Alman Havayolu şirketi Lufthansa Havayolları, ağustos sonuna kadar Frankfurt ve Münih kalkışlı ya da varışlı iki bin uçuşunu iptal ettiğini bildirdi. Uçuş iptallerinin hava yolu şirketi ve havalimanı çalışan sayısının eksikliğinden kaynaklandığı kaydedildi. Lufthansa, haziran ayında da uçuşlarının yüzde 4’ünden fazlasını iptal etmişti. Kovid-19 salgını sırasında çalışan sayısını dört bin azaltan Frankfurt Uluslararası Havalimanı’nda (FRA) temmuz ayı itibarıyla yapılması beklenen uçuşların yüzde 7,8’i iptal edilirken, yüzde 68’inde gecikme yaşandı. Öte yandan, Köln-Bonn Havalimanı’nda, uzayan yolcu kuyrukları ve yığılan valizlerle benzer görüntüler yaşandı.

Havalimanında haziran ayında yapılan uçuşların yüzde 9,5’i iptal edildi, yaz sezonunda yapılan uçuşların yarısına yakınında gecikme yaşandı. Havalimanlarındaki personel açığını kapatmak isteyen Alman hükümeti, Türk işçileri çözüm olarak gördü. Bu ayın başında Almanya ile Türkiye arasında imzalanan ikili anlaşma ile Türkiye’den gidecek “misafir işçiler” ile özellikle bagaj alım ve taşımadaki işçi açığının kapatılması bekleniyor. Ancak bu yöntemin, işçi alımlarındaki sıkı güvenlik kontrolleri nedeniyle haftalar alabileceği belirtiliyor.

‘ARTIK SİYAH VALİZ YOK!’

Almanya’da valiz sorununa çözüm aranırken, havalimanı yetkilileri bunun için ilginç bir yöntem sundu. Valizlerin çoğunun siyah ve koyu renkte olmasının valizlerin seçiminde zorluk çıkarttığı belirtildi. Bu yüzden yolcuların valizlerinin renkli olmasının ve üstünde renkli kurdele olmasının valiz seçimini kolaylaştıracağı belirtildi: “Birçok insan siyah valizle seyahat eder. Bu, valiz bulmayı çok zaman alıcı bir hâle getirir. Bireysel çıkartmalar, renkli bir bagaj kayışı, kumaş bantla yapıştırılmış bir işaret, renkli valiz kılıfları veya hatta bir parça hediye kurdelesinin bile kullanışlı olduğu kanıtlanmıştır.”

İTALYA’DA GREV YÜZLERCE UÇUŞU İPTAL ETTİRDİ

İtalya’da bazı hava trafik kontrolörleri sendikaları ile düşük maliyetli hava yolları çalışanlarının 17 Temmuz’da yaptığı dört saatlik grev sebebiyle çok sayıda uçuş iptal edildi. Ülkedeki sendikaların çağrısıyla farklı havaalanlarındaki hava trafik kontrolörleri ve yer görevlilerine ilaveten Ryanair, Air Malta, Easyjet ve Volotea gibi bazı düşük maliyetli firmaların personeli gün içinde dört saatlik greve gitti. Grev sebebiyle yüzlerce uçuşun iptal edildiği, bazı uçuşların da geciktiği kaydedildi.

Bilet satışına kısıtlama

Kovid-19 önlemlerinin kaldırılması sonrası artan yurt dışı uçuşları karşılamak için yeterli sayıda personele sahip olmayan İngiltere’deki Heathrow Havalimanı’nda yönetim, personellerin hızlı bir şekilde işe alımında başarısız oldu. Heathrow’da çalışan ve çoğunluğu bilet kontrol noktalarında görevli 700’e yakın British Airways personeli, Kovid-19 sırasında uygulanan yüzde 10’luk maaş kesintisi nedeniyle yaz başında greve gitti. Maaşlarına yüzde 8 oranında artış yapılan personel, eylemlerini 22 Temmuz’da bitirme kararı aldı.

Öte yandan, Heathrow’un işletmeciliğini yapan şirketlerden Aviation Fuel Services (AFS) işçilerinin de maaşlarında iyileştirme talepleri kabul edildi. Havalimanı yönetimi, az sayıda personelle artan talebi karşılayamayınca havayolu şirketlerinden bilet satışlarına kısıtlama getirmelerini talep etti. Bu durum özellikle Emirates Havayolları tarafından tepkiyle karşılandı.

Yazarlar