SON DAKİKA
Tarih : 2023.07.17 13:09:53

Avrupa’daki Grevler Havacılık Sektörünü Etkiliyor

Avrupa'da havacılık sektörü, yaygın grevler nedeniyle tatil dönemi, yoğun yaz sezonunda çok zor zamanlar geçiriyor. Çalışanlar, ücretlerinin yetersizliği yüzünden, bağlı bulundukları sendikalar aracılığıyla işverenle süren pazarlıkların sonuca ulaşamaması üzerine çareyi grev yapmakta buluyor.

Dolayısıyla sektörde farklı branşlarda alınan grev kararları, çok sayıda uçuş iptaline, rötarlara neden oluyor. İşçi-işveren anlaşmazlıklarının, grev kararlarıyla sonuçlanmasından olumsuz etkilenen kesim ise tatilciler oluyor. Bu nedenle Avrupa havalimanlarına uçuşu olan yolcuların uçuş gününe kadar bilet aldıkları havayolunun web sayfasından uçuşlarını mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Avrupa kıtasındaki grevlerle ilgili son gelişmelerden bazıları şöyle:

easyJet Portekiz

easyJet'in SNPVAC sendikası tarafından temsil edilen Portekiz'deki kabin ekiplerinin grevi nedeniyle Lizbon, Porto ve Faro'ya çift yönlü 350 easyJet uçuşu iptal edildi. Kabin ekiplerinin 2023 yılında yaptıkları üçüncü grev...

Eurocontrol

Eurocontrol'ün kıta genelinde günde 30 binden fazla çalışanının aldığı grev kararları, Avrupa genelinde yaşanan kesintilerin en etkilisi oluyor. Bu kesintiler, devam eden Fransız hava trafik kontrolü yavaşlamalarıyla birleştiğinde, Avrupa kıtasında hava trafik kontrolü çok büyük ölçüde olumsuz etkileniyor.

Fransa Hava Trafik Kontrolü

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un emeklilik reformları nedeniyle devam eden grev, Fransa'nın üst uçuş kapasitesini azaltıyor. Bununla ilgili Ryanair, işçi eyleminin Avrupa Birliği aracılığıyla sona erdirilmesi için dilekçe verdi.

Gatwick Havaalanı

Londra Gatwick Havalimanı'nda önümüzdeki aylarda grev eylemleri etkili olacak. Grev, 28 Temmuz Cuma ile 1 Ağustos Salı arasında gerçekleşecek. Ardından 4 Ağustos Cuma gününden 8 Ağustos Salı gününe kadar dört gün daha devam edecek. Gatwick'te başka grevler de bekleniyor. Unite Sendikası'nın açıklamasına göre DHL Gatwick Direct, Red Handling ve Wilson James'teki üyeleri de 31 Temmuz gününe kadar grev oylamalarını sonuçlandıracak ve kararlar belli olacak.

Iberia Regional Air

Nostrum İspanyol bölgesel havayolu şirketi Iberia Regional Air Nostrum'da her Pazartesi ve Cuma günü pilot grevi devam ediyor.

İtalya

Çok sayıda sendika, yeni bir sözleşme müzakereleriyle ilgili olarak 15 Temmuz'da ülke çapında grev çağrısı yaptı. Hava trafik kontrolörleri, bagaj görevlileri ve check-in personeli ile İtalyan Vueling pilotları yerel saatle 10:00 ile 18:00 saatleri arasında greve gidecek. Malta Air pilotları ve uçuş görevlileri de öğle saatlerinden saat 16:00'ya kadar katılacaklar. Bu grev eylemi, 27 Temmuz'dan 5 Eylül'e kadar sürecek.

Ryanair Belçika

Ryanair'in Belçika'daki şubesi bu hafta sonu yaklaşık 140 uçuşun etkilendiği pilot grevine gidiyor. Pilotlar uygun dinlenme ve ücret talep ediyor.

Yazarlar