SON DAKİKA
Tarih : 2023.02.10 14:57:13

BAE, Türkiye ve Suriye’ye 22 Uçak İle Yardım Gönderdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), depremden zarar görenler için 640 ton yardım malzemesi taşıyan uçaklardan 15'ini Türkiye'ye, 7'sini Suriye'ye gönderdi. irleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye'ye şu ana kadar 22 yardım uçağı gönderdiği bildirildi.

BAE haber ajansı WAM'da, Türkiye ve Suriye'ye yapılan insani yardımlarla ilgili bilgilere yer verildi. Habere göre, Abu Dabi yönetimi, kurduğu hava köprüsüyle Türkiye ve Suriye'de depremden zarar görenler için 640 ton yardım malzemesi taşıyan 22 uçak gönderdi.

MOBİL SAHRA HASTANESİ

Suriye'ye gıda malzemelerinin yanı sıra 515 çadır taşıyan 7 uçak, Türkiye'ye ise arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra tam donanımlı bir mobil sahra hastanesini taşıyan 15 uçak gönderildi. Habere göre, sahra hastanesinde acil servis, ameliyathane, yoğun bakım üniteleri ile poliklinikler, laboratuvar, eczane, röntgen ve tomografi hizmetlerinin yanı sıra 50 yatak kapasiteli servisler bulunuyor.

BAE Savunma Bakanlığı, 7 Şubat'ta, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın talimatıyla, Türkiye ve Suriye'de depremden zarar görenlere destek olmak için "Yiğit Süvari 2" operasyonunu başlatmıştı.

Yazarlar