SON DAKİKA
Tarih : 2020.03.05 15:55:58

Bakan Koca: Singapur Uçağındaki Yolcu Fransız Vatandaşı

Singapur Sağlık Bakanlığı, İstanbul'dan Singapur'a uçan Türk Hava Yolları (THY) uçağındaki bir yolcuda koronavirüs tespit edildiğini ve yolcuların karantina altına alındığını açıklamıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu duruma ilişkin konuştu.

"YOLCU, FRANSIZ VATANDAŞI"

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yolcunun Fransız vatandaşı olduğunu söyledi, şu ifadeleri kullandı: "Singapur’da koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra’dan Singapur’a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır."

"VİRÜS, TÜRKİYE'YE BULAŞMADI"

Daha sonra kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Koca, virüsün komşu ülkelere yayıldığını ancak, alınan etkili önlemler sayesinde Türkiye'ye bulaşmadığını belirtti. Koca, "Avrupa'da her geçen gün ağırdan alınan tedbirler giderek bizi, ülkemizi risk altına sokmakta" dedi.

YURT DIŞINDAKİ TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

"Yurt dışına çıkan her vatandaşımız potansiyel taşıyıcıdır" ifadesini kullanan Koca, zorunlu olmadıkça yurt dışına gidilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Fahrettin Koca, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ise kendilerini evde 14 gün izole etmeleri gerektiğini söyledi. Yurt dışındaki Türk vatandaşlarına uyarılarını sürdüren Sağlık Bakanı, kalabalık alanlardan uzak durulması gerektiğini de vurguladı.

Yazarlar