SON DAKİKA
Tarih : 2021.07.14 11:56:25

Başkan Eken: İzmir Uçak Seferleri Tekrar Başlatılmalı

SİVAS Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, durdurulan İzmir uçak seferlerinin yeniden başlatılması gerektiğini söyledi. Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu 3'üncü Toplantısına katılan STSO Başkanı Mustafa Eken, Oda çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iş dünyası ile bir araya geldiği toplantıyı değerlendiren Mustafa Eken, "Bakanımız ile iş dünyamız Odamızda bir araya geldi. İş dünyamız sorularını, sıkıntı ve taleplerini bizzat Bakanımıza iletti. Bakanımıza sık sık dile getirdiğimiz Sivas’ın teşvik kapsamına alınması hususunu yineledik. Cumhurbaşkanımız teşvik sözünü vermişti bunu Bakan Bey’e de tekrar hatırlattım. Bakan Bey de sözümüzün arkasındayız, yıl sonuna kadar inşallah güzel şeyler olacak, siz yeter ki altyapınızı bitirin dedi. İnşallah Demirağ OSB tamamlandığında 25-30 bin işsiz burada açılacak fabrikalarda işe başlayacak. Aksi halde işsizliği bitirme şansımız yok. Sivas’ımız çok iyi bir avantaj yakaladı. Sivas’ta çok güzel birlik ve beraberlik var. Valilerimizi, Belediye Başkanlarımızı ve STK’larımızı gördük.

Çok çalışkan yöneticilerin olduğu bir dönem, bu dönem farklı bir dönem. Bu birlik ve beraberlikle teşvik kapsamına ilimiz alınacaktır. Sayın Bakanımıza program sonunda ışık göründü teşvik yılsonuna kadar inşallah olacak dedik. Altyapı ile ilgilide ciddi çalışmalar var Sayın Valimiz bugün yeniden oraya gidip yeniden denetlemiş; hızlı bir şekilde çalışılmasının talimatını vermiş. Bir fabrika temel atmıştık daha çok fabrika temeli atacağız. Yeter ki birliğimizi beraberliğimizi koruyalım. Sayın Valim biraz önce doğru söyledi; eskiden Ticaret Odalarına ve Esnaf Odalarına çok fazla söz verilmiyordu diye. İşte oda şehirdeki bütünlüğü sağlamıyordu, şimdi bu sözler verilince şehirde bütünlük sağlanıyor artık. Birlik ve beraberlik daha da büyüyor artık. Çünkü artık çalışan bir ekip var. Çalışan bir Valimiz, çalışan bir Belediye Başkanımız var. Bundan daha iyi bir birlik beraberlik olur mu? Bu anlamda ben; Bakanımıza, Vekillerimize, Valimize ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

'İZMİR UÇAK SEFERLERİ YENİDEN BAŞLATILMALI'

Başkan Eken, iş dünyasından gelen uçak seferleri tepkilerini de dile getirerek, “İzmir uçak seferleri tekrar kaldırıldı. 2019’da İzmir uçak seferleri kaldırılmıştı, Pegasus Genel Müdürü ile görüştük ve bir ay içerisinde yeniden başlatıldı. Fakat şimdi tekrar durduruldu. Bu konuda hızlı bir kamuoyu oluşturarak uçak seferlerinin yeniden başlatılmasını sağlamalıyız. Bu kadar güzel şeyler olurken Sivas büyürken fabrikalar gelirken, teşvikler gelirken, altyapılar yapılırken, hızlı tren gelirken, ikinci üniversite açılırken uçak seferlerinin kaldırılması zaten doğru değil. O yüzden Sivas’a, sadece İzmir’den değil Antalya’dan, Ankara’dan her taraftan uçak gelecek bir hale getirmemiz lazım. Ben görüşmeleri yaptım. Hep birlikte görüşmelerimizi yaparsak bu ay olmasa bile Ağustos ayında inşallah tekrar uçak seferleri başlatılır. Bu konuda Valimizden, Belediye Başkanımızdan ve özellikle siyasilerimizden iş dünyası olarak destek bekliyoruz" diye konuştu.

Yazarlar