SON DAKİKA
Tarih : 2021.05.26 13:30:35

Belarus’tan Uçak Krizi İle İlgili Flaş Açıklama

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Ryanair’in acil inişiyle ilgili, "Bomba ihbarı İsviçre’den geldi. Uçak, Belarus Nükleer Santrali’nin yakınından döndürüldü.” açıklamasında bulundu. Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'dan Ryanair’in acil inişiyle ilgili açıklama yaptı.

Lukaşenko, Bomba ihbarı İsviçre’den geldi. Uçak, Belarus Nükleer Santrali’nin yakınından döndürüldü dedi. Lukaşenko aynı açıklamasında bu esnada nükleer santralde kırımızı alarm verildiğinin altını çizdi. 'İnsanları korumak için hareket ettim' diyen Lukaşenko, bir savaş uçağının sivil uçağı inmeye zorladığını ise reddetti. Lukaşenko, Belarus'u eleştiren Batı'yı da "ülkesinin içişlerine karışmakla" suçladı.

Ryanair havayolu şirketine ait yolcu uçağı Pazar günü, Yunanistan'ın başkenti Atina'dan Litvanya'nın başkenti Vilnius'a giderken, Belarus'un başkenti Minsk'e inmeye zorlanmıştı. Yolcular arasında bulunan muhalif gazeteci 26 yaşındaki Roman Protasevich ile 23 yaşındaki kız arkadaşı Sofia Sapega gözaltına alınmıştı.

Basında uçağın yolunun bir savaş uçağıyla kesildiği ve "bomba tehdidi" iddiasıyla Minsk'e inmeye zorlandığı haberleri yer almıştı.

Yazarlar