SON DAKİKA
Tarih : 2020.10.15 11:24:53

Berlin-Brandenburg Havalimanı’na İlk İniş Gerçekleşti

Lufthansa ve Easyjet, 31 Ekim’de yeni inşa edilen Branderburg (BER) havalimanına ilk inişlerini gerçekleştirecek. BER Genel Müdürü Prof. Dr. Engelbert Lütke Daldrup ‘un yaptığı açıklamaya göre, havalimanından ilk sefer EasyJet ile Londra-Gatwick havalimanına 1 Kasım sabah 6: 45’te gerçekleştirilecek.

Brandenburg Havalimanı’nın açılmasıyla Berlin Tegel Havalimanı’nın 8 Kasım tarihinden itibaren uçuşlara kapatılacak. İnşasına 2006 yılında başlanan Berlin-Brandenburg Uluslararası Havalimanı’nın (BER) açılışı, birçok kez gerçekleşen ertelemeler nedeniyle toplamda dokuz yıl gecikti. Havalimanı için planlanan ilk açılış tarihi 2011 yılının Ekim ayı idi. Yapım aşamasındaki planlama yanlışları, bir dizi teknik hatalar ve yolsuzluk iddialarının damga vurduğu bu süreçte, havalimanının açılışına en fazla 2012 yılında yaklaşılmıştı.

Söz konusu tarihte, havalimanının açılışı, hava trafiğinin başlamasına dört hafta kala bir kez daha ertelenmişti. BER Havalimanı’nın açılış tarihi, son olarak 2017’de bir kez daha ertelenerek 2018’den 2020’ye alınmıştı.

Yazarlar