SON DAKİKA
Tarih : 2021.04.16 18:21:52

Boeing, Havacılık Finansmanı İçin Yeterli Sermaye Olacağını Öngörüyor

Boeing, havacılık sektörünün pandeminin üstesinden gelmesi ve aşı dağıtımının hız kazanmasıyla birlikte, küresel düzeyde ve çeşitlendirilmiş fonların uçak finansmanı sektörüne akmaya devam edeceğini öngörüyor. Boeing Capital Corporation Başkanı Tim Myers, “Finansörler ve yatırımcılar, sektörün esnekliğini ve uçakların değerli varlık sınıfında yer almasını sağlayan uzun vadeli temel prensipleri biliyor.

COVID-19’un küresel havacılık sektörü üzerinde yarattığı benzeri görülmemiş etkiye rağmen, piyasada müşterilerimiz için herhangi bir likidite sorunuyla karşılaşmadık ve bu durumun yolculuklar başladıkça daha da iyiye gideceğini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu. 2019 yılından bu yana yayınlanan Uçak Finansmanı Mevcut Piyasa Görünümü Raporu (CAFMO), Boeing’in kısa vadeli piyasa dinamiklerine ilişkin görüşlerini yansıtmakta ve yeni ticari uçak teslimatlarına yönelik finansman kaynaklarını değerlendirmektedir. 2021 yılı CAFMO raporunda pandeminin devam eden etkileri nedeniyle geleneksel 1-5 yıllık sektör finansmanı tahminleri yer almamaktadır.

Myers, “Sektörün temelleri, pandeminin bölgesel trendlerine bağlı olarak, farklı piyasalarda değişen düzeylerde güç göstermeye devam ediyor. Sektöre sermaye aktarımının yerleşik oyuncular ve sektör toparlanırken fırsatları değerlendirmek isteyen yeni oyuncular ile devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi. 2021 yılı CAFMO raporunda, uçak finansmanı ortamının 2020 yılını teslimatları finanse edecek düzeyde likidite ile kapattığı, ancak banka borçları ve hisse senedi piyasaları ile ilgili stres yaşadığı özel olarak vurgulanıyor.

Yazarlar