SON DAKİKA
Tarih : 2019.01.31 16:01:17

Boeing, Rekor 2018 Sonuçlarını ve 2019 Yılı Beklentilerini Açıkladı

Boeing, dördüncü çeyrek gelirini 28,3 milyar dolar, GKGMİ hisse başına kazancını 5,93 dolar ve GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet karını 5,48 dolar olarak açıkladı. Bu sonuçlar, rekor düzeyde ticari uçak teslimatı, savunma ve satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacim ve 2017 yılı dördüncü çeyreğinde kaydedilen olumlu vergi etkisini yansıtmaktadır (Tablo 1). Boeing, 2,9 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı sağlayarak 1,6 milyon hisseyi 0,6 milyar dolara geri satın aldı, 1 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi ve KLX’in satın alınması işlemini tamamladı.

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, “Şirket genelinde ekiplerimiz, müşteri odaklı güçlü bir faaliyet başarısı göstererek, gelir, kazanç ve nakit akışında rekorlar kırmamızı ve küresel havacılık sektöründeki liderliğimizi 2018 yılında da korumamızı sağladı. Mali performansımız, yeni büyüme faaliyetleri, inovasyon ve gelecekteki imtiyaz programlarının yanı sıra çalışanlarımıza ve teknolojiye yatırım yapmak için güvenilir bir platform oluşturuyor. Son 5 yılda işimizdeki kilit stratejik alanlara yaklaşık 35 milyar dolarlık yatırım yaptık ve bunu hissedarlarımızın kar paylarını artırarak gerçekleştirdik,” açıklamasında bulundu. Muilenburg sözlerini “Büyük önem verdiğimiz Tek Boeing vizyonumuz, belirgin büyüme stratejimiz, geniş ve büyüyen pazarlardaki lider konumumuz bize, 2019 beklentilerimizde ortaya koyduğumuz üzere, üç faaliyet alanında da sürekli güçlü performans, gelir büyümesi ve sağlam yönetim ortaya koyma konusunda güven veriyor. Üretim ve gelişim planlarımızın yanı sıra büyüme stratejimizin uygulanmasına odaklanmaya devam edeceğiz. Ayrıca, verimlilik, kalite ve güvenlik iyileştirmelerinde daha ileriye giderken, ekibimize yatırım yapmayı, müşterilerimiz, hissedarlarımız ve çalışanlarımız için daha fazla değer ve fırsat yaratmayı sürdüreceğiz,” diyerek noktaladı.

Şirket, bütün bir yıl ele alındığında, 26,1 milyon hisseyi 9 milyar dolara geri satın aldı ve 3,9 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu, güçlü nakit üretimi ve güven veren şirket görünümüne bağlı olarak, hisse başına kâr payını Aralık ayında yüzde 20 artırdı ve mevcut hisse geri satın alma programını 20 milyar dolarlık yeni bir yetkilendirme ile yeniledi. Çeyrek başında 10 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, çeyrek sonunda 8,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek başında 11,9 milyar dolar olan borç ise, KLX’in satın alınmasından kaynaklı borçlanma sebebiyle 13,8 milyar dolara yükseldi. Toplam şirket rezervi, bu çeyrekteki 27 milyar dolar değerindeki net siparişler dahil olmak üzere, görece sabit kalarak çeyrek sonunda 490 milyar dolar seviyesinde devam etti.

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Kod Ofis