SON DAKİKA
Tarih : 2023.01.26 18:26:03

Boeing Dördüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Boeing dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, gelirler 20 milyar dolar, GKGMİ hisse başına zarar -1,06 dolar ve GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet zararı -1,75 dolar olarak gerçekleşti (Tablo 1). Boeing, bu çeyrekte 3,5 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı ve 3,1 milyar dolarlık GKGMİ dışı serbest nakit akışı kaydederken, ticari uçaklar hacminde ve performansında artış gösterdi.

Boeing Başkan ve CEO’su Dave Calhoun, “Sağlam bir dördüncü çeyrek performansı gösterdik ve 2022, toparlanma sürecimizde önemli bir yıl oldu. Tüm portföyümüze yönelik güçlü bir talep var. 2023 yılı ve sonrasındaki taahhütlerimizi gerçekleştirmek üzere, faaliyetlerimizde ve tedarik zincirinde istikrarı sağlamaya odaklanıyoruz. İşimize yatırım yapmaya, güvenlik, kalite ve şeffaflığı önceliklendirmeye ve bu alanlarda inovasyona devam ediyoruz. Zorluklar rağmen gayet iyi durumdayız, operasyonel ve finansal gücümüzü yeniden tesis etmek üzere doğru yolda ilerliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bu çeyrekte faaliyet nakit akışı, ticari uçak teslimatlarındaki artışın yanı sıra tahsilat ve harcamaların zamanlamasındaki uygunluk neticesinde gelişme kaydederek 3,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek başında 14,3 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, özellikle faaliyet nakit akışı etkisiyle 17,2 milyar dolara yükseldi. Şirketin, kullanılmamış 12 milyar dolarlık kredi olanağına erişimi bulunmaktadır. Çeyrek sonu toplam şirket rezervi, 404 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ticari Uçaklar

Ticari Uçaklar dördüncü çeyrek geliri, 737 ve 787 teslimatlarında yaşanan ve 787 uçaklarına yönelik müşteri hassasiyetleriyle kısmen dengelenen artışın yansımasıyla 9,2 milyar dolara yükseldi. Dördüncü çeyrek faaliyet zarar oranı ise, Ar-Ge harcamalarının dahil olduğu yüksek çeyrek harcamaları ve olağandışı maliyetlerin sonucunda yüzde -6,8 olarak gerçekleşti. 737 programındaki üretim oranı ayda 31 uçak olarak istikrarlı hale gelirken, bu oranın 2025-2026 yıllarında ayda yaklaşık 50 uçak seviyesine çıkması planlanıyor. Ayrıca, 787 programındaki üretim oranı düşük seyretmekle beraber, bu oranın 2023 yılı sonlarında ayda 5 uçak, 2025-2026 yıllarında ise ayda 10 uçak seviyesine ulaşması hedefleniyor.

Şirket, bu çeyrekte, aralarında United Airlines’ın verdiği 100’er adet 737 MAX ve 787 siparişlerinin bulunduğu toplam 376 net uçak siparişi aldı. Ticari Uçaklar, bu çeyrekte 152 uçağın teslimatını tamamladı. Ticari Uçaklar rezervinde toplam değeri 330 milyar dolar olan 4.500’ün üzerinde uçak bulunuyor.

Savunma, Uzay ve Güvenlik

Savunma, Uzay ve Güvenlik, dördüncü çeyrekte 6,2 milyar dolar gelir elde ederken, bu çeyrekteki faaliyet kar oranı, işgücü istikrarsızlığının operasyonel etkileri ve tedarik zincirindeki aksamalar neticesinde yüzde 1,8 olarak gerçekleşti. Savunma, Uzay ve Güvenlik, bu çeyrekte, aralarında Yeni Zelanda’ya verilen ilk P-8A Poseidon’un bulunduğu toplam 45 uçak ve üç uydu teslimatı gerçekleştirdi. Bu çeyrekte ayrıca, Uzay Fırlatma Sistemi’nin Boeing tarafından geliştirilen alt çekirdek kademesi ilk Artemis Ay görevine güç verirken, T-7A programının motor testleri tamamlandı.

Savunma, Uzay ve Güvenlik, bu çeyrekte, Japonya ile iki adet KC-46A tanker uçağı ve Mısır Hava Kuvvetleri ile 12 adet CH-47F Chinook helikopteri için üretim anlaşmaları imzaladı. Savunma, Uzay ve Güvenlik rezervi, yüzde 28’i ABD dışındaki müşterilerden gelen siparişler olmak üzere 54 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Satış Sonrası Hizmetler

Düşük seyreden devlet hizmetleri hacmiyle kısmen dengelenen ticari satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacmin sonucu olarak, Satış Sonrası Hizmetler dördüncü çeyrek geliri 4,6 milyar dolar ve dördüncü çeyrek faaliyet kar oranı 13,9 olarak gerçekleşti. Satış Sonrası Hizmetler, bu çeyrekte, ABD Hava Kuvveleri ile F-15 ikmal deposu destek siparişi sözleşmesi imzalamanın yanı sıra 6.000’den fazla müşteriye kimyasallar ve özellikli malzemeler sunmak üzere Almanya Dağıtım Merkezi’ni açtı.

Yazarlar