SON DAKİKA
Tarih : 2024.03.13 02:36:57

Boeing Firmasını İfşalayan Üst Düzey Yönetici Ölü Bulundu

Sık sık yaşadığı teknik sorunlarla gündeme gelen dünyaca ünlü uçak firması Boeing firmasını adeta ifşalayan ve bugün uçağın yapımındaki skandallarla ilgili davaya girecek olan John Barnett isimli üst düzey çalışan ölü bulundu, olayın detayları dünyada ses getirdi.

The Boeing Company, dünya çapında başta uçak, helikopter, roket, uydu, telekomünikasyon ekipmanları ve füzeler tasarlayan ve üreten çok uluslu bir Amerikan havacılık şirketidir. William Boeing tarafından 1916 yılında ABD'nin Washington eyaletinde kurulan şirket askeri uçakların üretiminde de yer alıyor. Şirketin ürettiği Boeing 737 model uçak ise dünyada adından sık sık kazaları ve hatalarıyla söz ettiriyor.

Uzmanlar 737'nin karıştığı kazalarda için pilotların sistemle mücadelesi, yetersiz eğitim ve Boeing'in tasarım ve güvenlik açısından eksiklikleri ana neden olarak belirledi. Son olarak Alaska Havayolları'nın 1282 sefer sayılı uçuşunu yapan 737 Max 9 tipi uçağın gövdesinden bir bölüm, kalkıştan kısa bir süre sonra koparak düşmüş, uçakta delik açılmıştı. Uçağın Portland'a acil iniş yaptığı olayda şans eseri yaralanan olmadı.

ABD'deki havayollarının kullandığı 171 Boeing 737 Max 9 tipi uçak, incelemeden geçirilmek üzere hangara çekildi. Başta Alaska ve United Havayolları uçuşları olmak üzere, yüzlerce uçuş iptal edildi. Türk Hava Yolları da elindeki bu tip 5 adet uçağın inceleneceğini açıklamıştı.

Yazarlar