SON DAKİKA
Tarih : 2018.07.26 16:46:04

Boeing İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Boeing, artan ticari uçak teslimatları, savunma kontratları işlem hacmi ve hizmetlerin büyümesini yansıtan ikinci çeyrek kazancını 24,3 milyar dolar olarak açıkladı. 

İkinci çeyrekte şirketin güçlü performansını yansıtan GKGMİ hisse başına kazanç 3,73 dolara ve (GKGMİ dışı) hisse başına esas kazanç 3,33 dolara yükseldi. Sonuçlar ayrıca, daha önce açıklaması yapılan Spirit dava sonuçlarına ilişkin tutarı da yansıtmaktadır (Hisse başına 0,21 $).

Boeing bu çeyrekte 4,7 milyar dolarlık güçlü faaliyet nakit akışı sağlayarak 3 milyar dolarlık hisseyi yeniden satın aldı ve 1 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi. Şirketin kazanç beklentisi, savunma ürünleri hacmi ve hizmetlerin büyümesiyle 1 milyar dolar artarak 97 ila 99 milyar dolar arasına yükseldi. Ticari Uçaklar kar beklentisi güçlü performans ile %11,5’un üzerine yükseldi.Savunma, Uzay ve Güvenlik kar beklentisi, KC-46 Tanker programındaki maliyet artışının etkisini yansıtacak şekilde yeniden düzenlendi.

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, “Şirketimiz genelinde One Boeing yaklaşımımızın sonucu olarak ekiplerimiz müşterilerimize değer kazandırmak ve şirketimizi büyütmek için çalışıyorlar. Çeyrek boyunca, gelir ve kazancımızı artırarak güçlü nakit sağladık ve 27 milyar dolarlık yeni sipariş aldık.” dedi.

Muilenburg, “Boeing Satış Sonrası Hizmetler organizasyonunun ilk yılını ve 737 MAX’ın bir yıllık gelir hizmeti yıldönümünü kutladık. Çeyrek boyunca, müşterilerimize verdiğimiz değeri net bir şekilde gösteren uçak ailesi olan 787’den 59 adet olmak üzere toplam 239 net ticari uçak siparişi aldık. Ayrıca, üretimi devam eden ilk iki test uçağı ile birlikte 777X programındaki güçlü ilerleme devam etti. Kuveyt ile 28 adet F/A-18 Super Hornet üretimi anlaşmasını kesinleştirdik, yüzüncü P-8 Poseidon üretimini tamamladık ve ABD Hava Kuvvetleri Minuteman III ile iki başarılı test uçuşu gerçekleştirdik. Satış Sonrası Hizmetler departmanımız ilk 737 Boeing Converted Freighter teslimatını gerçekleştirerek Hollanda’da döner kanatlı uçak desteği için performansa dayalı lojistik anlaşmaları yaptı. Ayrıca, Etihad Havayolları ile ekip yönetim çözümlerimizi uygulamak için imzaladığımız sözleşmeyle, müşterilerimiz dijital çözümlerimizin katkılarını takdir etmeye devam ediyor.” diye belirtti.

Muilenburg ayrıca, “Hizmetler biriminin devam eden büyümesi, artan savunma hacmi, ticari uçaklardaki güçlü performansımız ve olumlu pazar görünümü, bu yıl için kazancımızı artırmak ve Ticari Uçaklar kar beklentimizi artırmak için bize güven veriyor. Önümüzdeki süreçte de müşterilerimiz, hissedarlarımız, çalışanlarımız ve paydaşlarımıza verdiğimiz değeri artırmak, sektördeki en iyi ekibi ve yetenekleri geliştirmek, sürdürülebilirliğini sağlamak, uygulama ve inovasyon odağımızda olmaya devam edecek.” dedi.

Bu çeyrekteki 4,7 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı, planlanan yüksek adette ticari uçak üretim oranlarını, gelişmiş performansı ve tahsilat ve giderlerin uygun zamanlamasını yansıtmaktadır. Bu çeyrek boyunca, şirket 8,6 milyon hisseyi 3 milyar dolara geri satın almıştır ve 12 milyar doları da tahmini olarak önümüzdeki 18-24 aylık süreçte tamamlanması beklenen mevcut geri satın alma yetkisine ayırmıştır. Şirket aynı zamanda 1 milyar dolar temettü ödemesi gerçekleştirmiştir. Geçen yıl bu zamanla kıyaslandığında hisse başına temettüde yüzde 20’lik bir artış görülmüştür. Bu çeyrekte, 27 milyar dolarlık net siparişler de dahil olmak üzere, toplam şirket rezervi çeyrek başında 486 milyar dolardan 488 milyar dolara yükselmiştir.

Yazarlar