SON DAKİKA
Tarih : 2019.06.17 16:48:12

Boeing’den Hata Yaptık İtirafı

ABD'li uçak üreticisi Boeing'in İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, bugün yaptığı açıklamada şirketin 737 Max jetlerindeki sorunlu kokpit uyarı sistemiyle başa çıkmada hata yaptığını kabul etti. Endonezya ve Etiyopya havayollarına ait iki yolcu uçağının düşmesi ve yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesi ile gündeme oturan Boeing’in İcra Kurulu Başkanı Muilenburg, kazalardan önce şirketin 737 Max jetlerindeki sorunlu kokpit uyarı sistemiyle başa çıkmada bilgi sahibi olduğunu ve hata yaptıklarını kabul etti.

Muilenburg yaptığı açıklamada bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti ve 737 Max mağduru Endonezya ve Etiyopya'da havayolları ve hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi. Boeing 737 Max 8 Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Pazar günü 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmadı. Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı da, yolcuların güvenliği gerekçesiyle Avrupa'daki tüm Boeing 737-8 MAX ve 737-9 MAX uçaklarının tüm uçuşlarını durdurmuştu.

EASA, Max modelleri için AB içinde veya dışında saat 19:00 UTC'den itibaren geçerli olan bir Güvenlik Yönergesi yayınladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) talebi doğrultusunda, Türk Hava Yolları'nın filosunda bulunan 12 adet Boeing 737 Max için de yere indirme kararı alınmıştı.

Yazarlar