SON DAKİKA
Tarih : 2019.11.11 17:05:20

Çelebi, Eğitimde En Son Teknolojiyi Kullanmaya Devam Ediyor

Çelebi Havacılık Holding bünyesinde 2018 yılında faaliyetlerine başlayan Çelebi Havacılık Akademisi, Türkiye’de ilk yer hizmetleri sanal gerçeklik eğitim modülü olan, Aircraft Walkaround Check And Fod (Uçak Görsel Kontrolü ve Yabancı Madde Kontrolü) ile eğitimde dijital dönüşüm adımlarını attı. Söz konusu VR (Sanal Gerçeklik) eğitim modülü ile Çelebi çalışanları sahada çalışmaya başlamadan önce apron deneyimini ve eğitimini pratik bir şekilde dijital olarak alabiliyor. 

Dünya genelinde 40’ın üzerinde havalimanında; yer hizmetleri, kargo, genel havacılık ve platinum hizmetleriyle Türkiye’nin global markası olan Çelebi Havacılık Holding, çağın gereklerine uygun dijital dönüşümüyle personel eğitimlerini sürdürüyor. 2018 yılında hayata geçirilen Çelebi Havacılık Akademisi, çalışanlara yönelik bireysel gelişim ve eğitim olanaklarına bir yenisini daha ekledi. Çelebi Havacılık Akademisi’nin sunduğu son yenilik olan sanal gerçeklik eğitim modülü Aircraft Walkaround Check And Fod ile çalışanlar, apronda uçaklarla gerçekten etkileşim halindeymiş gibi işi öğrenme ve pratik yapma fırsatına sahip olacak. Geleneksel öğrenim yöntemlerinden farklı olarak “VR” eğitim modülü sayesinde kullanıcı, ekrandan bir operasyonu izlemek veya sınıfta işlerin nasıl yürüdüğünü hayal etmek yerine, kendisi doğrudan operasyonu gerçekleştirebilecek.

ÖĞRENİM SÜRECİNDE STANDARTLAŞMA SAĞLANACAK

Sanal gerçeklik modülünün, öğrenim faaliyetlerine olan katkılarının yanında, süreci standartlaştıracağından, güvenlik ve kalite unsurlarında da kayda değer ve istikrarlı bir artış sağlayacağının altını çizen Çelebi Holding CEO’su Dave Dorner, “Uygulamanın bir diğer önemli yanı ise; gerçek operasyonel koşullarda eğitim amaçlı deneyimleme olanağı bulunmayan acil durum senaryolarının yanı sıra, çeşitli kötü hava koşulları ve gece-gündüz operasyonları simüle edilebildiğinden, çalışanların yaparak-yaşayarak öğrenmeleri teşvik edilmekte ve etkin katılımları eğitim kalitesini daha da ileriye taşımaktadır” dedi. Sanal gerçeklik modülünden aldığı ilk geri bildirimler neticesinde, bu teknolojiyi diğer hizmet verdiği ülkelerde de hayata geçirme planlarına başladıklarını söyleyen Dave Dorner sözlerini şöyle noktaladı: “Havacılık sektöründeki inovasyonlara olan bağlılığımızı sürdürmeye ve çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz. Sanal gerçeklik entegrasyonuyla birlikte, teknolojinin değerli çalışanlarımız için nasıl daha etkili ve güvenli bir eğitim ortamı yarattığını tecrübe etmiş bulunuyoruz.” Çelebi Hava Servisi, Avrupa’nın en prestijli iş yarışmalarından olan “European Business Awards” (Avrupa İş Ödülleri’nde), katıldığı “150+ milyon Euro Ciro” kategorisinde “Ulusal Kazanan” olarak seçilmiştir.

Dorner, Ayrıca Çelebi Havacılık Holding’in lokomotif şirketi olan Çelebi Hava Servisi (ÇHS) bu sene 12.si gerçekleştirilen 2019 Avrupa İş Ödülleri kapsamında “150+ milyon Euro Ciro” kategorisinde “Ulusal Kazanan” olarak seçilmiştir. 30’u aşkın ülkeden 120 binin üzerinde şirketin katıldığı yarışmada, iş liderlerinin, politikacıların ve akademisyenlerin oluşturduğu bağımsız bir jüri tarafından “Ulusal Kazanan” seçilen ÇHS, 3-4 Aralık tarihlerinde Varşova’da düzenlenecek bir sonraki aşamada ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır. Kazanılan bu başarı sonrası açıklama yapan ÇHS CEO’muz sayın Osman Yılmaz, “Böylesine prestijli bir iş ödülünde, 150+ milyon Euro Ciro kategorinde Ulusal Kazanan olarak seçilip, son Jüri Değerlendirme Turu’nda ülkemizi temsil ediyor olmak bizlere gurur veriyor. Bu başarıdan ötürü tüm takımımı ve çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Yazarlar