SON DAKİKA
Tarih : 2024.06.04 18:44:07

Çin ile Airbus Arasında Dev Sipariş, Görüşmeler Başladı

Avrupalı uçak üreticisi Airbus’ın Çin'e 100'den fazla geniş gövdeli uçak satmak için görüşmelerde bulunduğu belirtildi. Airbus SE’nin Çin'e büyük bir A330neo uçağı satışı için pazarlık yaptığı ve Başkan Şi Cinping’in geçen ay Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'u ziyaret etmesinden bu yana görüşmelerin ivme kazandığı kaydedildi.

Çin'in en büyük havayolları, yükseltilmiş A330 modellerinden 100'den fazlasını satın almayı planlıyor. Konunun gizli olması nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kişiler, şartların hâlâ tartışıldığını ve zamanlamanın belirsiz olduğunu söyledi. Müzakereler, Çin'in kritik havacılık pazarında iş yapma konusunda Airbus ve Boeing Co. arasında giderek keskinleşen çekişmenin altını çiziyor.

Öte yandan Fransa merkezli Airbus, A320neo modelini üreten bir fabrika ve A330'un iç mekanlarını kuran bir fabrika da dahil olmak üzere Asya'nın en büyük ekonomisine yaptığı yerel yatırımdan yararlanıyor. Airbus ayrıca, son birkaç yılda çok fazla sipariş alan ve neredeyse on yılın sonuna kadar tükenen daha gelişmiş ve daha uzun menzilli A350 modelini de üretiyor. Şu anda Airbus'ın, 2018'de ticari lansmanını yapan A330neo için 165 tamamlanmamış siparişi bulunuyor.

 

Yazarlar