SON DAKİKA
Tarih : 2022.11.29 13:45:44

Croatia Airlines, 6 Adet A220 Uçağı İçin Kesin Sipariş İmzaladı

Hırvatistan'ın Zagreb merkezli ulusal bayrak taşıyıcısı Croatia Airlines, altı adet A220-300 uçağı için kesin bir sipariş imzaladı. Dokuz adet A220 daha kiralamayı planlayan şirket, bu tip için toplam taahhüdünü 15'e çıkarıyor. Şirketin filosundaki önceki nesil uçakların yerini alacak olan A220'ler, işletme maliyetlerini düşürmenin yanı sıra çevresel verimliliği ve rekabet gücünü artırırken, filonun tamamında yolculara rakipsiz konfor sunacak.

Konuyla ilgili konuşan Croatia Airlines CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Jasmin Bajić; “Son teknolojiye sahip Airbus uçaklarının satın alınması için bu sözleşmenin imzalanması, Croatia Airlines olarak hepimiz için çok özel bir an. Şirketimiz ve yolcularımız için yeni bir dönemi temsil eden bu süreç, bir bütün olarak Hırvatistan'ın turizmi ve ekonomisi için de çok değerli başlangıcını işaret ediyor.” dedi.

Croatia Airlines'ı yeni bir A220 müşterisi olarak eklemekten heyecan duyduklarını söyleyen Airbus Airbus International Başkanı ve Ticari Başkan Christian Scherer, “Hırvatistan'ın havacılık ihtiyaçları için ideal olan A220, operasyonel esneklik ve verimlilik sağlayarak, havayolu şirketinin yolcu konforundan veya yolculuk ve koltuk maliyeti ekonomisi gibi konulardan ödün vermeden, bölgesel ve uluslararası bağlantı konusunda güç sağlayacak.” dedi.

Son teknoloji aerodinamikleri, gelişmiş malzemeleri ve Pratt & Whitney'in yeni nesil GTF™ motorlarını bir araya getiren A220, 100 ila 150 koltuklu pazar segmenti için özel olarak üretilmiş tek uçak konumuna sahip. Önceki nesil uçaklara kıyasla %50 daha az karbon ayak izi bırakan A220, koltuk başına %25'e kadar daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarının yanı sıra endüstri standartlarından yaklaşık %50 daha düşük NOx emisyonu sunuyor.

Airbus ile ortalığı 25 yıl öncesine dayanan Croatia Airlines, bugün A320 ailesinden yedi adet tek koridorlu uçaktan (5 adet A319 ve 2 adet A320) oluşan bir Airbus filosu işletiyor. Şu anda dört kıtada faaliyet gösteren 16 havayoluna teslim edilmiş 230'dan fazla uçak ile A220, bölgesel ve uzun mesafeli uçuşlar için en uygun uçak özelliğiyle Croatia Airlines’a esneklik sağlarken, bölgedeki turizmin gelişimine daha fazla katkı sağlaması bekleniyor. Bugüne kadar 70 milyondan fazla yolcunun yararlandığı A220, şu anda dünya çapında 800'den fazla rotada ve 325 varış noktasında uçuyor. Ekim 2022'nin sonu itibarıyla yaklaşık 30 müşteri, 780'den fazla A220 uçağı sipariş etti.

Yazarlar