SON DAKİKA
Tarih : 2024.01.31 15:33:22

DHMİ Havacılık Akademisi 7 Yaşında

Uluslararası standartlardaki eğitim altyapısı, güçlü kadrosu ve fizikî imkânlarıyla küresel ölçekte başarılara imza atmayı sürdüren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı DHMİ Havacılık Akademisi, 7. yılını kutladı. Sivil havacılığın parlayan yıldızı DHMİ, içinde bulunduğumuz bilgi çağının tüm gerekliliklerini kararlılıkla sağlıyor. Bilginin gücünü hem kurum içi eğitim faaliyetleriyle hem de havacılık sektörü için gerekli eğitim programları düzenleyerek paylaşıyor.

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hüseyin Keskin, bu konuda X hesabından (@dhmihkeskin) yaptığı paylaşımda şu görüşlere yer verdi: Türkiye’nin her alanda küresel yükselişini ifade eden Türkiye Yüzyılı vizyonunda eğitimin yeri ve öneminin bilinciyle; kaliteli hizmet anlayışını modern eğitim vizyonuyla harmanlayan DHMİ Havacılık Akademisi, bilginin gücüne dayanarak ulusal ve uluslararası alanda eğitimlerine devam ediyor. Gerçekleştirdiği kurum içi ve sektörel eğitim faaliyetleriyle #DHMİ Çalışıyor, Türkiye Uçuyor!

Açıldığı Günden Bugüne 266.938 Kişi Eğitime Katıldı

Köklü bir eğitim geleneği ve modern eğitim vizyonu ile DHMİ Havacılık Akademisi, üyesi olduğu ICAO ve EUROCONTROL kriterlerine göre verdiği kaliteli eğitimle uluslararası alanda da adından söz ettirmeye devam ediyor. Havacılık Akademisi’nin kurulduğu günden bugüne, havacılığın farklı konularında, Kuruluşumuz personeli ve havacılık sektöründeki diğer paydaşlar olmak üzere toplam 266.938 kişiye eğitim verildi. Böylece verilen bu eğitimlerden toplam 13.381.144,48-TL gelir sağlandı.

2023 Yılında 43.217 Personele Eğitim Verildi

DHMİ Havacılık Akademisi’nde 2023 yılında seyrüsefer ve işletme alanları başta olmak üzere tüm birimlerin ihtiyaçları doğrultusunda 43.217 personele eğitim verildi. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrencilere diploma/sertifika/katılım belgesi takdim edildi. 2023 yılında yüz yüze verilen eğitimlerin yanında, Havacılık Eğitim Dairesi Başkanlığınca kullanıma sunulan “Eğitim Yönetim Sistemi” üzerinden de uzaktan eğitim yöntemiyle eğitimler gerçekleştirildi.

Çağın Gerekliliklerine Uygun Eğitim

DHMİ Havacılık Akademisi’nde, dijitalleşme çağının gerekliliklerine uygun teknolojik altyapı sağlanarak, eğitimler "Uzaktan Eğitim Platformu" üzerinden verilmeye devam ediyor. Havacılık Akademisi uzaktan eğitim platformu üzerinden, 51.114 kursiyere online ve video tabanlı olarak eğitim verildi. Ayrıca, ulusal ve uluslararası sektöre uzaktan eğitim hizmeti sunarak yaklaşık 20 milyon TL tasarruf sağlandı.

DHMİ Eğitim Yönetim Sistemi İle 17 Milyon 397 Bin TL Tasarruf Sağlandı

Gerçekleştirdiği kaliteli eğitimi bir havacılık üniversitesi olarak sürdürmeyi hedefleyen DHMİ Havacılık Akademisi, bilginin gücüne inanarak çıktığı yolda tecrübeli personeli ve eğitim kadrosu ile ulusal ve uluslararası sektörden gelen talepleri de karşılamaya devam ediyor. Bu kapsamda; kendi personelimizin eğitimleri yanında 2023 yılında KKTC Havacılık personeline Temel ATC Kursu ve Temel AIM Kursu verilmiş olup, TAV LLC Georgia (Gürcistan) personeline de DHMİ Havacılık Akademisi Erzincan Tesislerinde Uçak Yangın Simülatörü eğitimleri düzenlendi. 2024 yılında diğer ülkelerden gelen taleplerin karşılanması amacıyla çalışmalar ve planlamalar devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı personeli, Nişantaşı Üniversitesi Hava Trafik Bölümü öğrencileri ile TAV, HEAŞ, HAVAŞ, THY, Petrol Ofisi A.Ş. şirketlerine de eğitim desteği sağlandı. 2023 yılında verilen kurum dışı eğitim hizmetleri sonucunda 2.840.710,64-TL gelir kaydedildi.

Yazarlar