SON DAKİKA
Tarih : 2021.03.18 16:56:06

Demirağ’ın Yaptırdığı Havaalanının Açılması İçin Başvuruldu

Divriği Kaymakamı Mehmet Bek:- "En yakın zamanda bu havaalanını inşa edip açılışını yapacağız. Burası sadece charter uçuşları için kullanılacak bir alan olmayacak. Ayrıca özel müteşebbisimiz, görüşmelerini sürdürdüğü havacılık okullarıyla da irtibat halinde. Buraya havacılık okulunu da getirip Nuri Demirağ'ın anısını Divriği'de tekrar yaşatacağız"

Sivas'ın Divriği ilçesinde, Nuri Demirağ'ın 1941 yılında inşa ettiği ve uzun süredir kullanılmayan Divriği Havaalanı'nın hizmete girmesi için çalışma başlatıldı. Türkiye'de birçok ilklere öncülük eden ve havacılık denilince akla gelen ilk isimlerden olan Nuri Demirağ'ın 1936 yılında yapımına başladığı ve 1941 yılında tamamladığı "Türkiye'nin ilk ilçe havaalanı" olma özelliğini taşıyan Divriği Havaalanı'nın yeniden açılması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvuru yapıldı.

Divriği Kaymakamı Mehmet Bek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Divriği ilçesinin tarihi, doğası ve yetiştirdiği güzel insanlarıyla bir medeniyet şehri olduğunu söyledi. Nuri Demirağ'ın Türkiye'ye mal olduğunu belirten Bek, "Nuri Demirağ, zamanında yerli ve milli işler yapabilmek için çok emekler sarf eden, çok badireler atlatan bir hemşehrimizdir." dedi.

Yazarlar